chess-pieces

Boys 18 top 15

RK. NAME RTG FED 1.RD 2.RD 3.RD 4.RD 5.RD 6.RD 7.RD 8.RD 9.RD 10.RD 11.RD PTS. TB1 TB2 TB3 RP
1 IM Petrosyan Manuel 2530 ARM  34b1  26w1  15b½  40w1  20b1   2w½   3b½   4b½   8w1   6w1   5b1 9 0 71 76 2696
2 IM Vavulin Maksim 2582 RUS  38w1  13b½  31w1   6b1   5w1   1b½   9w1  20w1   4b½   3w½   8b½ 8,5 0 72 77 2649
3 IM Lorparizangeneh Shahin 2478 IRI  16w1  25b½  10w1   7b½  30w½  21b1   1w½   5b½  31w1   2b½   9w1 8 0 70 76 2582
4 IM Kollars Dmitrij 2491 GER  19w1  27b1   7w½  20b0  33b1  32w1  29b1   1w½   2w½   9b½  14w1 8 0 68 74 2534
5 FM Rakotomaharo Fy Antenaina 2439 MAD  49b½  54w1  14b1  15w1   2b0  13w½  30b1   3w½  18b1  22w1   1w0 7,5 0 68 72 2507
6 IM Dragnev Valentin 2430 AUT  37w1  21b½  35w1   2w0  39b1  30b½  14w1   8b½   7w1   1b0  16w1 7,5 0 67 72 2509
7 IM Mousavi Seyed Khalil 2412 IRI  23b1  41w1   4b½   3w½  47b1  29w½  20b0  22w1   6b0  30w1  13b1 7,5 0 64 69 2445
8 IM Bellahcene Bilel 2483 FRA  39b1  14w½  30b½  33w0  49b1  44w1  13b1   6w½   1b0  18w1   2w½ 7 0 65 70 2460
9 GM Sanal Vahap 2477 TUR  33b1  12w½  47b½  39w½  34b1  40w1   2b0  29w1  20b1   4w½   3b0 7 0 64 69 2442
10 FM Timerkhanov Alexander 2340 RUS  56b1  11w½   3b0  41w½  42b1  33w1  22b0  23w1  32b0  26w1  20b1 7 0 60 64 2365
11 IM Jarmula Lukasz 2466 POL  43w1  10b½  25w1  21b½  29w0  35b½  16w1  31b0  38w1  14b½  27w1 7 0 59 64 2383
12 FM Escalante Ramirez Brian Sebas 2302 PER  62w1   9b½  13w½  29b0  44w0  42w1  23b0  45b1  24w1  36b1  21w1 7 0 56 60 2267
13 FM Plenca Jadranko 2396 CRO  55w1   2w½  12b½  42b1  21w½   5b½   8w0  38b½  15w1  31b1   7w0 6,5 0 65 69 2421
14 Toma Radu-Cristian 2343 ROU  59w1   8b½   5w0  45b½  52w1  15w1   6b0  17b1  36w1  11w½   4b0 6,5 0 65 69 2405
15 IM Christiansen Johan-Sebastian 2413 NOR  24b1  44w1   1w½   5b0  38w0  14b0  43b1  61w1  13b0  34w1  22b1 6,5 0 62 65 2385

 

Boys 16 top 15

Final Ranking crosstable after 11 Rounds
RK. NAME RTG FED 1.RD 2.RD 3.RD 4.RD 5.RD 6.RD 7.RD 8.RD 9.RD 10.RD 11.RD PTS. TB1 TB2 TB3 RP
1 IM Martirosyan Haik M. 2470 ARM  51w1  44b1  16w1  19b1   8w1  18b1  27w1  10b½   2w½   4b½   3w½ 9 0 70 76 2671
2 Triapishko Olexandr 2458 RUS  25w1  59b1  20w½  11b1  18w0   3b1   9w1   8b1   1b½  10w1   6b½ 8,5 0 73 78 2596
3 FM Tran Minh Thang 2293 VIE  77b1   7w½  12b1   4w½   5b1   2w0  52b1  27b½   8w1  33w1   1b½ 8 0 73 76 2545
4 FM Fakhrutdinov Timur 2419 RUS  60w1  32b1  11w½   3b½   9w0  29b1  26b½  37w1  18b1   1w½  10b1 8 0 69 74 2489
5 FM Kevlishvili Robby 2402 NED  65w1  40b1   8w0  32b1   3w0  23b½  11w½  29b1   9w1  13b1  21w1 8 0 67 71 2481
6 FM Livaic Leon 2436 CRO  56w1   9b0  25w1  29b½  44w1  19b1  18w0  28b1  27w1  21b1   2w½ 8 0 65 70 2515
7 IM Costachi Mihnea 2420 ROU  57w1   3b½  28w½  26b1  36w1   9b½  12w0  31b½  43w1  20b1  14w1 8 0 65 70 2476
8 IM Tabatabaei M.Amin 2493 IRI  41b1  15w1   5b1  24w1   1b0  46w1  10b½   2w0   3b0  11w1  17b½ 7 0 74 80 2481
9 FM Ozen Bahadir 2304 TUR  70b1   6w1  10b½  17w½   4b1   7w½   2b0  13w½   5b0  42w1  45w1 7 0 73 77 2457
10 IM Maghsoodloo Parham 2566 IRI  49w1  52b½   9w½  38b1  20w1  15b1   8w½   1w½  14b1   2b0   4w0 7 0 72 77 2479
11 FM Agmanov Zhandos 2316 KAZ  76b1  12w1   4b½   2w0  22b½  17w½   5b½  66w1  35w1   8b0  27w1 7 0 69 72 2355
12 IM Raghunandan Kaumandur Srihari 2451 IND  58w1  11b0   3w0  39b1  56w1  36b1   7b1  14w0  13b0  26w1  22b1 7 0 67 72 2390
13 FM Hilby Craig 2319 USA  75w1  35b0  57w1  28b½  21w½  16b1  31w½   9b½  12w1   5w0  33b1 7 0 65 69 2401
14 Tahbaz Arash 2420 IRI  37b1  26w0  58b1  48w1  46b0  30w1  34b1  12b1  10w0  15w1   7b0 7 0 64 69 2417
15 Pultinevicius Paulius 2351 LTU  55w1   8b0  56w1  23b1  17b1  10w0  64b1  18w1  21w0  14b0  35w1 7 0 63 68 2450

 

Boys 14 top 15

Final Ranking crosstable after 11 Rounds
RK. NAME RTG FED 1.RD 2.RD 3.RD 4.RD 5.RD 6.RD 7.RD 8.RD 9.RD 10.RD 11.RD PTS. TB1 TB2 TB3 TB4 TB5 RP
1 FM Lomasov Semen 2393 RUS  40w1  38b1   8w1  27b1   2b1  16w1  10b1   5w½   3w1   9b½   4b0 9 1 72 77 6 8 2515
2 FM Esipenko Andrey 2490 RUS  43w1  13b1  26w1  36b1   1w0   9b½  25w1  15b1  12w½   8b1   5w1 9 0 69 74 5 8 2506
3 Yakubboev Nodirbek 2431 UZB  31b1  48w½  55b1  25w1  10b0  17w½  36b1   6w1   1b0  30w1  11b1 8 0 66 70 6 7 2368
4 CM Sargsyan Shant 2440 ARM  18b0  62w1  53w1  19b1  13w0   8b0  40w1  48b1  25w1  15b1   1w1 8 0 64 67 5 8 2292
5 CM Teclaf Pawel 2342 POL  22w0  61b1  35w1   8b½  28w1  26b1  16w1   1b½   9w½  12b1   2b0 7,5 0 70 75 6 6 2305
6 FM Peng David T 2273 USA  28w0  58b1  40w½  22b1   8w½  56b1  42w1   3b0  13w1   7b½   9w1 7,5 0 65 69 5 6 2265
7 Iniyan P 2368 IND  39b1   8w0  18b0  62w1  44b1  48w½  19b1  29w1  30b½   6w½  21b1 7,5 0 62 66 6 6 2237
8 Zhao Chenxi 2124 CHN  73w1   7b1   1b0   5w½   6b½   4w1  21b1  11w½  20b1   2w0  10w½ 7 0 76 79 5 5 2392
9 FM Davtyan Artur 2280 ARM  65b1  27w0  31b1  37w1  48b1   2w½  11b½  17w1   5b½   1w½   6b0 7 0 69 73 6 5 2325
10 FM Blohberger Felix 2256 AUT  32b½  54w1  29b1  20w1   3w1  13b½   1w0  12b0  37w1  19w½   8b½ 7 0 69 73 5 5 2280
11 IM Shevchenko Kirill 2438 UKR  34w1  19b1  16w½  17b½  27w½  30b1   9w½   8b½  15w½  26b1   3w0 7 0 66 72 5 4 2291
12 FM Zarubitski Viachaslau 2340 BLR  44b1  29w½  37b0  40w1  20b1  27w1  17b½  10w1   2b½   5w0  15w½ 7 0 66 72 5 5 2296
13 Pavlov Danila 2157 RUS  46b1   2w0  57b1  55w1   4b1  10w½  15b0  21w½   6b0  36w1  30b1 7 0 66 70 6 6 2282
14 FM Ivic Velimir 2264 SRB  53w0  47b1  28w0  41b1  35w0  58b½  51w1  54w1  39b1  16b½  26w1 7 0 55 60 5 6 2075
15 FM Shubin Kirill 2304 RUS  41w½  45b1  22w1  16b0  37w1  38b1  13w1   2w0  11b½   4w0  12b½ 6,5 0 68 73 5 5 2292

 

Tags: ,
Share: 0