artemiev-vladislav

Rank after round 7 (top 40)

http://www.chess-results.com/tnr262659.aspx

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 n w we w-we K rtg+/-
1 1 GM Artemiev Vladislav U20 RUS 2677 6,0 31,5 2751 25,5 7 6 5,41 0,59 10 5,9
2 8 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2581 6,0 30,5 2759 26,0 7 6 4,50 1,50 10 15,0
3 3 GM Georgiev Kiril S50 BUL 2633 6,0 28,0 2671 24,0 7 6 5,70 0,30 10 3,0
4 5 GM Demchenko Anton RUS 2628 6,0 27,5 2644 23,0 7 6 5,85 0,15 10 1,5
5 35 Brokken Dennis NED 2370 6,0 24,5 2505 22,0 7 6 4,84 1,16 20 23,2
6 14 GM Blagojevic Dragisa S50 MNE 2462 5,5 30,5 2642 24,0 7 5,5 3,83 1,67 10 16,7
7 12 GM Djukic Nikola MNE 2515 5,5 30,0 2587 24,0 7 5,5 4,80 0,70 10 7,0
8 6 GM Hovhannisyan Robert ARM 2619 5,5 29,5 2651 24,5 7 5,5 5,10 0,40 10 4,0
9 7 GM Korneev Oleg ESP 2594 5,5 28,5 2600 24,0 7 5,5 5,36 0,14 10 1,4
10 23 IM Petrov Martin U18 BUL 2438 5,5 28,0 2471 23,0 7 5,5 4,97 0,53 10 5,3
11 11 IM Petrosyan Manuel U20 ARM 2546 5,5 27,0 2557 23,5 6 4,5 4,38 0,12 10 1,2
12 18 WGM Goryachkina Aleksandra U20 w RUS 2452 5,5 27,0 2506 22,5 7 5,5 4,98 0,52 10 5,2
13 9 GM Kovchan Alexander UKR 2577 5,5 26,5 2558 23,5 7 5,5 5,57 -0,07 10 -0,7
14 16 IM Anurag Mhamal IND 2454 5,5 26,5 2558 23,0 7 5,5 4,52 0,98 10 9,8
15 17 IM Sadikhov Ulvi U20 AZE 2453 5,5 26,0 2510 22,5 7 5,5 4,93 0,57 10 5,7
16 2 GM Savchenko Boris RUS 2636 5,5 25,0 2517 20,0 7 5,5 6,17 -0,67 10 -6,7
17 21 IM Erdogdu Mert TUR 2446 5,0 29,0 2489 23,0 7 5 4,42 0,58 10 5,8
18 29 IM Rzayev Bahruz AZE 2391 5,0 28,5 2440 21,0 7 5 4,37 0,63 10 6,3
19 39 FM Nikolovski Nikola U20 MKD 2353 5,0 27,5 2401 21,0 7 5 4,27 0,73 20 14,6
20 13 IM Cossin Sebastien FRA 2499 5,0 26,0 2431 22,0 7 5 5,29 -0,29 10 -2,9
21 33 FM Stathopoulos Ioannis U20 GRE 2377 5,0 25,5 2357 21,0 7 5 4,91 0,09 20 1,8
22 32 Nikolic Nebojsa MNE 2379 5,0 24,0 2340 20,0 6 4 4,18 -0,18 10 -1,8
23 26 IM Berzinsh Roland LAT 2428 5,0 23,5 2363 19,0 7 5 5,25 -0,25 10 -2,5
24 37 IM Miedema David NED 2353 5,0 23,5 2153 19,5 6 4 5,18 -1,18 10 -11,8
25 38 IM Petrov Vladimir Sergeev U18 BUL 2353 5,0 22,0 2322 20,0 7 5 4,91 0,09 10 0,9
26 30 GM Bogdanovski Vlatko S50 MKD 2388 4,5 30,5 2499 22,0 7 4,5 3,32 1,18 10 11,8
27 4 GM Kozul Zdenko S50 CRO 2631 4,5 30,5 2496 23,0 7 4,5 5,45 -0,95 10 -9,5
28 28 IM Tomazini Zan SLO 2398 4,5 29,5 2479 22,0 6 3,5 2,71 0,79 10 7,9
29 51 FM Gokerkan Cem Kaan U18 TUR 2280 4,5 29,0 2448 20,5 7 4,5 2,86 1,64 20 32,8
30 22 IM Nguyen Piotr POL 2444 4,5 28,0 2437 22,0 7 4,5 4,36 0,14 10 1,4
31 31 FM Saraci Nderim KOS 2386 4,5 27,0 2398 21,0 7 4,5 4,18 0,32 10 3,2
32 43 CM Urazayev Arystanbek U20 KAZ 2320 4,5 27,0 2375 20,0 6 3,5 2,95 0,55 20 11,0
33 59 Papakonstantinou Dimitrios GRE 2208 4,5 27,0 2259 18,5 7 4,5 3,90 0,60 20 12,0
34 15 IM Livaic Leon U18 CRO 2460 4,5 26,5 2407 21,0 7 4,5 4,80 -0,30 10 -3,0
35 24 GM Drazic Sinisa S50 SRB 2431 4,5 26,5 2377 21,0 7 4,5 4,80 -0,30 10 -3,0
36 41 FM Bjerre Jonas U14 DEN 2342 4,5 26,5 2303 20,0 7 4,5 4,63 -0,13 10 -1,3
37 20 IM Nasuta Grzegorz POL 2447 4,5 26,0 2368 20,5 7 4,5 4,98 -0,48 10 -4,8
38 36 FM Rogac Srdjan SRB 2359 4,5 26,0 2336 20,5 7 4,5 4,50 0,00 10 0,0
39 44 FM Goriatchkin Jouri RUS 2313 4,5 25,5 2423 21,0 7 4,5 3,27 1,23 20 24,6
40 10 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2568 4,5 25,5 2359 19,5 7 4,5 5,94 -1,44 10 -14,4
Tags:
Share: 0