Karpos, Macedonia

Rank after round 3 (top 50)

http://chess-results.com/tnr262659.aspx

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3 n w we w-we K rtg+/-
1 1 GM Artemiev Vladislav U20 RUS 2677 3,0 4,0 3127 6,0 3 3 2,65 0,35 10 3,5
2 6 GM Hovhannisyan Robert ARM 2619 3,0 4,0 3080 6,0 3 3 2,62 0,38 10 3,8
3 7 GM Korneev Oleg ESP 2594 3,0 4,0 3056 6,0 3 3 2,62 0,38 10 3,8
4 30 GM Bogdanovski Vlatko S50 MKD 2388 3,0 4,0 3041 6,0 3 3 1,96 1,04 10 10,4
5 14 GM Blagojevic Dragisa S50 MNE 2462 3,0 4,0 2998 6,0 3 3 2,41 0,59 10 5,9
6 21 IM Erdogdu Mert TUR 2446 3,0 4,0 2965 6,0 3 3 2,47 0,53 10 5,3
7 20 IM Nasuta Grzegorz POL 2447 3,0 4,0 2964 6,0 3 3 2,46 0,54 10 5,4
8 4 GM Kozul Zdenko S50 CRO 2631 3,0 3,5 3097 6,0 3 3 2,60 0,40 10 4,0
9 8 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2581 3,0 3,5 3060 6,0 3 3 2,57 0,43 10 4,3
10 12 GM Djukic Nikola MNE 2515 3,0 3,5 3024 6,0 3 3 2,49 0,51 10 5,1
11 46 Paszewski Mateusz POL 2309 3,0 3,5 2890 6,0 3 3 2,15 0,85 20 17,0
12 23 IM Petrov Martin U18 BUL 2438 3,0 3,5 2883 6,0 3 3 2,68 0,32 10 3,2
13 9 GM Kovchan Alexander UKR 2577 3,0 3,0 3035 6,0 3 3 2,63 0,37 10 3,7
14 16 IM Anurag Mhamal IND 2454 3,0 3,0 2987 6,0 3 3 2,41 0,59 10 5,9
15 22 IM Nguyen Piotr POL 2444 3,0 3,0 2960 6,0 3 3 2,47 0,53 10 5,3
16 51 FM Gokerkan Cem Kaan U18 TUR 2280 2,5 4,5 2589 5,5 3 2,5 1,33 1,17 20 23,4
17 15 IM Livaic Leon U18 CRO 2460 2,5 4,5 2458 5,5 3 2,5 2,46 0,04 10 0,4
18 24 GM Drazic Sinisa S50 SRB 2431 2,5 4,5 2419 5,5 3 2,5 2,48 0,02 10 0,2
19 11 IM Petrosyan Manuel U20 ARM 2546 2,5 4,5 0 5,5 2 1,5 1,60 -0,10 10 -1,0
43 CM Urazayev Arystanbek U20 KAZ 2320 2,5 4,5 0 5,5 2 1,5 1,15 0,35 20 7,0
192 Eftovski Sasho MKD 0 2,5 4,5 0 5,5 2 2
22 3 GM Georgiev Kiril S50 BUL 2633 2,5 4,0 2564 5,5 3 2,5 2,62 -0,12 10 -1,2
23 28 IM Tomazini Zan SLO 2398 2,5 4,0 2521 5,5 3 2,5 1,97 0,53 10 5,3
24 31 FM Saraci Nderim KOS 2386 2,5 4,0 2480 5,5 3 2,5 2,06 0,44 10 4,4
25 18 WGM Goryachkina Aleksandra U20 w RUS 2452 2,5 4,0 2450 5,5 3 2,5 2,45 0,05 10 0,5
26 44 FM Goriatchkin Jouri RUS 2313 2,5 4,0 2414 5,5 3 2,5 2,04 0,46 20 9,2
27 13 IM Cossin Sebastien FRA 2499 2,5 3,5 2453 5,0 3 2,5 2,58 -0,08 10 -0,8
28 10 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2568 2,5 3,5 2452 5,0 3 2,5 2,74 -0,24 10 -2,4
29 34 Klek Hanna Marie w GER 2376 2,5 3,0 2357 5,0 3 2,5 2,50 0,00 20 0,0
30 38 IM Petrov Vladimir Sergeev U18 BUL 2353 2,5 3,0 2226 4,5 3 2,5 2,76 -0,26 10 -2,6
31 5 GM Demchenko Anton RUS 2628 2,0 5,0 2406 5,0 3 2 2,64 -0,64 10 -6,4
32 25 IM Percivaldi Martin U18 DEN 2429 2,0 5,0 2386 5,0 3 2 2,02 -0,02 10 -0,2
33 29 IM Rzayev Bahruz AZE 2391 2,0 5,0 2353 5,0 3 2 2,01 -0,01 10 -0,1
34 36 FM Rogac Srdjan SRB 2359 2,0 5,0 2331 5,0 3 2 1,98 0,02 10 0,2
35 17 IM Sadikhov Ulvi U20 AZE 2453 2,0 5,0 2304 5,0 3 2 2,45 -0,45 10 -4,5
36 88 Gjorshev Ljupcho S50 MKD 2080 2,0 5,0 2288 5,0 3 2 1,18 0,82 20 16,4
37 39 FM Nikolovski Nikola U20 MKD 2353 2,0 5,0 2284 5,0 3 2 2,12 -0,12 20 -2,4
38 42 FM Tuncer Tuna U18 TUR 2325 2,0 5,0 0 5,0 2 1 1,02 -0,02 20 -0,4
39 26 IM Berzinsh Roland LAT 2428 2,0 4,5 2401 5,0 3 2 1,97 0,03 10 0,3
40 64 FM Olsen Filip Boe U14 DEN 2197 2,0 4,5 2374 4,5 3 2 1,26 0,74 20 14,8
41 27 IM Zlatanovic Boroljub SRB 2402 2,0 4,5 2372 5,0 3 2 1,98 0,02 10 0,2
42 33 FM Stathopoulos Ioannis U20 GRE 2377 2,0 4,5 2317 5,0 3 2 2,08 -0,08 20 -1,6
43 45 FM Lazov Toni U18 MKD 2310 2,0 4,5 2214 5,0 3 2 2,16 -0,16 20 -3,2
44 67 FM Ilic Ljubomir S50 MKD 2180 2,0 4,5 2167 4,0 3 2 1,93 0,07 20 1,4
45 2 GM Savchenko Boris RUS 2636 2,0 4,0 2376 4,0 3 2 2,73 -0,73 10 -7,3
46 70 Dorfanis Ilarion GRE 2164 2,0 4,0 2314 4,5 3 2 1,33 0,67 20 13,4
47 52 FM Ermeni Avni S50 KOS 2259 2,0 4,0 2313 4,0 3 2 1,77 0,23 20 4,6
48 85 WCM Arda Cagil Irmak U16 w TUR 2089 2,0 4,0 2311 5,0 3 2 1,16 0,84 40 33,6
49 41 FM Bjerre Jonas U14 DEN 2342 2,0 4,0 2276 5,0 3 2 2,11 -0,11 10 -1,1
50 19 GM Stopa Jacek POL 2451 2,0 4,0 2262 4,5 3 2 2,57 -0,57 10 -5,7
Tags: ,
Share: 0