Standings after 9 rounds (top 64)

http://chess-results.com/tnr284339.aspx

Rk. No.Ini. Nombre Tipo Gr FED FIDE EloN Club/Ciudad Pts.  Des 1  Des 2  Des 3  Des 4  Des 5
1 1 GM JUMABAYEV Rinat KAZ 2610 0 7,5 44,5 56,5 0,0 6,0 4
2 4 GM VOCATURO Daniele 2610 ITA 2596 2607 Mollet, Club D’escacs 7,5 40,0 52,5 0,0 6,0 4
3 14 GM KRYSA Leandro 2495 ARG 2537 0 Mollet, Club D’escacs 7,5 39,0 50,0 0,0 6,0 5
4 24 IM PRAGGNANANDHAA R 14 IND 2487 0 7,0 42,5 54,5 0,0 6,0 4
5 25 IM MONS Leon GER 2483 0 Zugzwang Munich 7,0 41,5 53,0 0,0 6,0 5
6 2 GM OPARIN Grigoriy RUS 2609 0 7,0 40,0 52,5 0,0 5,0 4
7 47 IM ERDOGDU Mert 2467 TUR 2415 0 7,0 40,0 51,0 0,0 6,0 5
8 101 FM KARTHIK Venkataraman A IND 2316 0 7,0 40,0 50,0 0,0 5,0 5
9 10 GM SVETUSHKIN Dmitry MDA 2558 0 7,0 39,0 50,0 0,0 6,0 5
10 12 GM SCHROEDER Jan-Christian GER 2539 0 SV 1920 Hofheim 7,0 38,5 49,5 0,0 6,0 4
11 77 FM MARTIN Julian A-16 GER 2353 0 OSG Baden-Baden 7,0 38,5 48,5 0,0 6,0 5
12 13 GM NOVIKOV Stanislav RUS 2538 0 Botvinnik Chess School 7,0 38,0 48,5 0,0 6,0 4
13 38 IM TRENT Lawrence 2527 ENG 2439 0 SK Norderstedt 7,0 35,0 44,5 0,0 5,0 4
14 22 IM VALSECCHI Alessio C 2389 ITA 2493 2491 7,0 34,5 44,0 0,0 7,0 4
15 9 GM GRIGORYAN Karen H. 2612 ARM 2570 0 Armenia 6,5 42,0 51,5 0,0 5,0 4
16 5 GM HEIMANN Andreas GER 2591 0 OSG Baden-Baden 6,5 41,0 53,0 0,0 4,0 4
17 50 IM SALINAS HERRERA Pablo 2376 CHI 2411 0 6,5 41,0 51,5 0,0 5,0 4
18 3 GM AGDESTEIN Simen NOR 2604 0 Oslo Schakselskap 6,5 40,5 51,5 0,0 3,0 4
19 11 GM ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2373 CUB 2556 2537 6,5 39,5 51,5 0,0 4,0 4
20 40 GM RIZOUK Aimen 2499 ALG 2433 2435 Barbera C.E. 6,5 39,5 50,5 0,0 4,0 4
21 27 IM MORONI Luca Jr ITA 2476 0 Ceriano 6,5 39,0 50,5 0,0 5,0 5
22 52 FM SUAREZ URIEL Adrian ESP 2406 2392 Casa del Ajedrez 6,5 39,0 50,5 0,0 5,0 4
23 33 IM NEEF Maximilian GER 2451 0 USV TU Dresden 6,5 37,5 49,0 0,0 5,0 4
24 8 GM MOUSSARD Jules 2555 FRA 2571 0 Evry Grand Roque 6,5 37,5 48,0 0,0 5,0 5
25 87 FM LEMEAUX David A 2398 FRA 2339 0 Agja Burdeaux 6,5 36,5 47,0 0,0 6,0 5
26 56 IM SUKANDAR Irine Kharisma INA 2400 0 Indonesia 6,5 36,0 47,0 0,0 6,0 4
82 MORALES Jhon Alexander A 2387 COL 2343 2338 6,5 36,0 47,0 0,0 6,0 4
28 31 GM RAMESH R B IND 2470 0 6,5 36,0 46,0 0,0 4,0 5
29 32 GM GONZALEZ ACOSTA Bernal 2431 CRC 2467 0 Costa Rica 6,5 35,5 46,0 0,0 5,0 4
30 86 FM BRINK Barry A NED 2339 0 Purmerend 6,5 34,5 45,5 0,0 6,0 4
31 59 IM SOULEIDIS Georgios A 2221 GRE 2397 2399 Hamburger SK 6,5 34,5 45,0 0,0 5,0 5
32 17 GM DOBROV Vladimir 2366 RUS 2510 0 IQ 6,0 43,0 53,5 0,0 4,0 4
33 35 IM GOH Wei Ming Kevin 2494 SGP 2446 0 6,0 42,0 53,5 0,0 4,0 5
34 16 IM VERA SIGUENAS Deivy 2454 PER 2525 0 6,0 41,5 52,5 0,0 5,0 5
35 39 FM DIAZ CAMALLONGA Carles 2471 CAT 2437 2422 Colon Sabadell Chessy 6,0 41,0 53,0 0,0 5,0 5
36 21 GM MUNOZ Miguel 2527 CAT 2497 2477 Sant Andreu C.E. 6,0 40,5 52,0 0,0 4,0 4
37 18 IM FERREIRA Jorge Viterbo POR 2499 2408 Xadrez Ourense 6,0 40,0 51,5 0,0 4,0 5
38 67 IM KONGUVEL Ponnuswamy A 2363 IND 2383 0 6,0 40,0 50,0 0,0 3,0 5
39 23 GM SALOMON Johan 2460 NOR 2488 0 Nordstrand 6,0 39,5 51,0 0,0 5,0 4
40 85 FM KLEINMAN Michael A 2412 CAN 2340 0 6,0 39,5 50,0 0,0 5,0 5
41 72 IM GRAFL Florian A 2429 GER 2364 2368 Escola D’escacs De Barcelona 6,0 38,0 48,5 0,0 5,0 4
42 80 GM POGORELOV Ruslan A 2450 UKR 2348 2344 Rapita, La 6,0 37,5 49,0 0,0 5,0 4
43 60 IM OBLITAS Carlomagno A 2305 PER 2397 0 6,0 37,5 48,0 0,0 5,0 4
44 119 FM DOMINGO NUNEZ Ruben A 2360 ESP 2283 2281 Cajagranada 6,0 37,5 47,5 0,0 5,0 5
45 20 GM HERTNECK Gerald GER 2498 0 Zugzwang Munich 6,0 37,5 47,5 0,0 4,0 5
46 42 IM CRUZ Jonathan 2491 PER 2424 2433 Tres Peons C.E. 6,0 37,0 48,0 0,0 5,0 4
47 28 IM RIOS Cristhian Camilo 2407 COL 2475 2456 6,0 36,0 47,0 0,0 4,0 4
48 15 GM BLOMQVIST Erik 2423 SWE 2525 0 SK Rockaden 6,0 36,0 46,0 0,0 5,0 5
49 44 GM SUNDARARAJAN Kidambi 2536 IND 2422 0 6,0 36,0 46,0 0,0 3,0 4
50 64 PFREUNDT Jakob A GER 2388 0 Königsspringer Hamburg 6,0 36,0 45,0 0,0 4,0 4
76 FM PLAZUELO PASCUAL Juan A-16 2257 ESP 2356 2387 Virgen de Atocha 6,0 36,0 45,0 0,0 4,0 4
52 29 IM CHRISTIANSEN Johan-Sebastian NOR 2475 0 Valerenga 6,0 35,5 46,5 0,0 5,0 5
53 70 WGM TSOLAKIDOU Stavroula A GRE 2366 0 6,0 35,5 46,0 0,0 5,0 4
54 169 FM LOUIS Thibault B 2332 FRA 2186 0 6,0 35,5 45,5 0,0 5,0 5
55 7 GM DELCHEV Aleksander BUL 2577 2643 6,0 35,5 45,0 0,0 5,0 4
134 GROETZBACH Julian A GER 2251 0 Hamburger SK 6,0 35,5 45,0 0,0 5,0 4
57 66 IM PANELO Marcelo A 2445 ARG 2386 2382 Castelldefels, C.E. 6,0 35,0 46,0 0,0 4,0 4
58 58 IM MIHAJLOV Sebastian A 2221 NOR 2399 0 Oslo Schakselskap 6,0 34,5 46,0 0,0 5,0 4
59 178 VOINIKONIS Nikita B-16 RUS 2172 0 6,0 34,0 43,5 0,0 5,0 4
60 46 IM VALDES ROMERO Leonardo CRC 2415 2393 6,0 34,0 43,5 0,0 4,0 4
61 37 IM COLLINS Sam E. IRL 2443 0 6,0 33,5 44,5 0,0 4,0 5
62 125 FM WADSWORTH Matthew J A ENG 2273 0 Maidenhead 6,0 33,0 43,0 0,0 4,0 5
63 69 FM FLICK Antoine A 2360 FRA 2371 0 Philidor Mulhouse 6,0 32,5 42,0 0,0 5,0 4
64 63 FM DURAN VEGA Sergio A CRC 2389 0 Costa Rica 6,0 32,0 40,5 0,0 5,0 5
Tags: ,
Share: 0