Standings after 5 rounds (top 100)

http://chess-results.com/tnr284339.aspx

Rk. SNo Name Typ Gr FED RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 1 GM JUMABAYEV Rinat KAZ 2610 0 5,0 10,0 16,5 0,0 5,0 2
2 9 GM GRIGORYAN Karen H. 2612 ARM 2570 0 Armenia 4,5 11,0 17,5 0,0 4,0 2
3 35 IM GOH Wei Ming Kevin 2494 SGP 2446 0 4,5 10,0 17,0 0,0 4,0 3
4 17 GM DOBROV Vladimir 2366 RUS 2510 0 IQ 4,5 10,0 17,0 0,0 4,0 2
5 23 GM SALOMON Johan 2460 NOR 2488 0 Nordstrand 4,5 10,0 16,0 0,0 4,0 3
6 50 IM SALINAS HERRERA Pablo 2376 CHI 2411 0 4,5 10,0 14,5 0,0 4,0 2
7 10 GM SVETUSHKIN Dmitry MDA 2558 0 4,5 9,5 15,5 0,0 4,0 3
8 65 IM MASCARO MARCH Pedro A 2455 ESP 2387 2394 Petra 4,5 9,5 15,5 0,0 4,0 2
9 3 GM AGDESTEIN Simen NOR 2604 0 Oslo Schakselskap 4,5 9,0 14,5 0,0 3,0 2
10 101 FM KARTHIK Venkataraman A IND 2316 0 4,5 8,5 14,0 0,0 4,0 3
11 47 IM ERDOGDU Mert 2467 TUR 2415 0 4,5 8,0 13,5 0,0 4,0 3
12 27 IM MORONI Luca Jr ITA 2476 0 Ceriano 4,5 7,5 13,0 0,0 4,0 3
13 21 GM MUNOZ Miguel 2527 CAT 2497 2477 Sant Andreu C.E. 4,0 11,0 17,5 0,0 3,0 2
14 6 GM TARI Aryan NOR 2591 0 Vålerenga 4,0 10,5 17,5 0,0 3,0 3
15 4 GM VOCATURO Daniele 2610 ITA 2596 2607 Mollet, Club D’escacs 4,0 10,0 17,5 0,0 3,0 3
16 41 IM PETROSYAN Tigran S. 2453 ARM 2430 0 4,0 10,0 16,0 0,0 2,0 2
17 40 GM RIZOUK Aimen 2499 ALG 2433 2435 Barbera C.E. 4,0 10,0 15,5 0,0 3,0 2
80 GM POGORELOV Ruslan A 2450 UKR 2348 2344 Rapita, La 4,0 10,0 15,5 0,0 3,0 2
19 14 GM KRYSA Leandro 2495 ARG 2537 0 Mollet, Club D’escacs 4,0 9,5 16,0 0,0 3,0 3
18 IM FERREIRA Jorge Viterbo POR 2499 2408 Xadrez Ourense 4,0 9,5 16,0 0,0 3,0 3
21 5 GM HEIMANN Andreas GER 2591 0 OSG Baden-Baden 4,0 9,5 15,5 0,0 3,0 2
22 255 WANG Jiaqi C CHN 2033 0 4,0 9,5 15,0 0,0 2,0 2
23 24 IM PRAGGNANANDHAA R 14 IND 2487 0 4,0 9,0 16,0 0,0 4,0 2
24 39 FM DIAZ CAMALLONGA Carles 2471 CAT 2437 2422 Colon Sabadell Chessy 4,0 9,0 15,5 0,0 4,0 3
25 2 GM OPARIN Grigoriy RUS 2609 0 4,0 9,0 15,5 0,0 3,0 3
26 25 IM MONS Leon GER 2483 0 Zugzwang Munich 4,0 8,5 15,5 0,0 4,0 3
27 33 IM NEEF Maximilian GER 2451 0 USV TU Dresden 4,0 8,5 15,5 0,0 3,0 2
28 42 IM CRUZ Jonathan 2491 PER 2424 2433 Tres Peons C.E. 4,0 8,5 14,5 0,0 3,0 2
29 75 IM DEBRAY Christopher A FRA 2358 0 Rueil Malmaison 4,0 8,0 15,0 0,0 4,0 3
30 52 FM SUAREZ URIEL Adrian ESP 2406 2392 Casa del Ajedrez 4,0 8,0 14,0 0,0 3,0 2
31 59 IM SOULEIDIS Georgios A 2221 GRE 2397 2399 Hamburger SK 4,0 7,5 13,5 0,0 3,0 3
32 97 FM ESCALANTE RAMIREZ Brian Sebas A 2259 PER 2326 0 4,0 7,5 12,5 0,0 4,0 2
33 134 GROETZBACH Julian A GER 2251 0 Hamburger SK 4,0 7,5 12,5 0,0 3,0 2
34 58 IM MIHAJLOV Sebastian A 2221 NOR 2399 0 Oslo Schakselskap 4,0 7,5 12,0 0,0 4,0 2
64 PFREUNDT Jakob A GER 2388 0 Königsspringer Hamburg 4,0 7,5 12,0 0,0 4,0 2
36 173 GERMAN Nikita B-16 RUS 2178 0 Botvinnik Chess School 3,5 11,5 17,5 0,0 3,0 2
37 72 IM GRAFL Florian A 2429 GER 2364 2368 Escola D’escacs De Barcelona 3,5 11,0 18,0 0,0 3,0 2
38 16 IM VERA SIGUENAS Deivy 2454 PER 2525 0 3,5 10,5 17,0 0,0 3,0 3
39 36 STURT Raven M 2362 USA 2444 0 Marshall 3,5 10,5 16,5 0,0 3,0 2
40 85 FM KLEINMAN Michael A 2412 CAN 2340 0 3,5 10,0 16,5 0,0 3,0 3
41 20 GM HERTNECK Gerald GER 2498 0 Zugzwang Munich 3,5 10,0 16,0 0,0 3,0 3
42 11 GM ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2373 CUB 2556 2537 3,5 10,0 16,0 0,0 2,0 2
30 IM BRUNNER Nicolas FRA 2472 0 Vandoeuvre 3,5 10,0 16,0 0,0 2,0 2
44 53 IM GARRIGA CAZORLA Pere 2469 CAT 2405 2396 Mollet, Club D’escacs 3,5 9,5 17,0 0,0 3,0 3
45 77 FM MARTIN Julian A-16 GER 2353 0 OSG Baden-Baden 3,5 9,5 16,5 0,0 3,0 3
46 45 IM LORENZO DE LA RIVA Lazaro 2465 CAT 2415 2404 Colon Sabadell Chessy 3,5 9,5 16,0 0,0 3,0 2
47 119 FM DOMINGO NUNEZ Ruben A 2360 ESP 2283 2281 Cajagranada 3,5 9,5 15,5 0,0 3,0 3
48 60 IM OBLITAS Carlomagno A 2305 PER 2397 0 3,5 9,5 15,5 0,0 3,0 2
76 FM PLAZUELO PASCUAL Juan A-16 2257 ESP 2356 2387 Virgen de Atocha 3,5 9,5 15,5 0,0 3,0 2
50 7 GM DELCHEV Aleksander BUL 2577 2643 3,5 9,5 15,0 0,0 3,0 2
82 MORALES Jhon Alexander A 2387 COL 2343 2338 3,5 9,5 15,0 0,0 3,0 2
52 67 IM KONGUVEL Ponnuswamy A 2363 IND 2383 0 3,5 9,5 15,0 0,0 2,0 3
105 FM BUENDIA PINAR Alvaro A 2295 ESP 2307 0 Excalibur 3,5 9,5 15,0 0,0 2,0 3
54 61 FM QUIRHUAYO CHUMBE German Gonza A-16 2352 PER 2397 0 Peon Doblado 3,5 9,0 16,5 0,0 3,0 3
55 13 GM NOVIKOV Stanislav RUS 2538 0 Botvinnik Chess School 3,5 9,0 15,5 0,0 3,0 2
56 31 GM RAMESH R B IND 2470 0 3,5 9,0 15,0 0,0 2,0 3
57 70 WGM TSOLAKIDOU Stavroula A GRE 2366 0 3,5 9,0 14,5 0,0 3,0 2
58 93 IM COTONNEC Melkior A FRA 2329 0 Rueil Malmaison 3,5 9,0 14,0 0,0 2,0 3
95 WIM AAKANKSHA Hagawane A IND 2328 0 3,5 9,0 14,0 0,0 2,0 3
60 235 RIVALIN Kenny C FRA 2074 0 ABC Pays de Vannes 3,5 9,0 13,5 0,0 3,0 2
61 84 FM COLON GARCIA Enrique A 2406 CAT 2342 2371 Sant Andreu C.E. 3,5 8,5 14,5 0,0 3,0 2
62 99 FM MINGARRO CARCELLER Sergi A 2293 ESP 2319 2308 Vila-real 3,5 8,5 14,0 0,0 3,0 3
63 74 FM CHUECA FORCEN Alberto A 2364 CAT 2361 2352 Escola D’escacs De Barcelona 3,5 8,5 14,0 0,0 2,0 2
64 132 HAAG Gregor A GER 2252 0 3,5 8,5 13,0 0,0 3,0 2
65 69 FM FLICK Antoine A 2360 FRA 2371 0 Philidor Mulhouse 3,5 8,0 14,0 0,0 3,0 2
66 79 FM STEPHAN Victor A FRA 2350 0 3,5 8,0 13,5 0,0 3,0 3
67 49 IM MINKO Vladimir 2419 RUS 2411 0 Dvorec 3,5 8,0 13,5 0,0 2,0 3
51 MU Ke 2324 CHN 2411 0 3,5 8,0 13,5 0,0 2,0 3
69 191 MK VALLS MARTI Artur B 2267 CAT 2145 2107 Colon Ateneu C.E. 3,5 8,0 13,0 0,0 3,0 3
70 28 IM RIOS Cristhian Camilo 2407 COL 2475 2456 3,5 8,0 13,0 0,0 3,0 2
98 FM MORDECHAI Hanan A ISR 2326 0 Beer-Sheva 3,5 8,0 13,0 0,0 3,0 2
131 FM COSTANTINI Roberto A ITA 2253 0 DLF Rimini 3,5 8,0 13,0 0,0 3,0 2
73 234 FUOCHI Tommaso C ITA 2074 0 Scacchi e Dama Faenza 3,5 8,0 12,5 0,0 3,0 2
74 147 CM RODRIGUEZ ALVAREZ Vidal B 2228 VEN 2224 0 3,5 8,0 12,0 0,0 3,0 3
75 8 GM MOUSSARD Jules 2555 FRA 2571 0 Evry Grand Roque 3,5 7,5 14,0 0,0 3,0 3
76 12 GM SCHROEDER Jan-Christian GER 2539 0 SV 1920 Hofheim 3,5 7,5 13,5 0,0 3,0 3
77 29 IM CHRISTIANSEN Johan-Sebastian NOR 2475 0 Valerenga 3,5 7,5 13,0 0,0 3,0 3
78 56 IM SUKANDAR Irine Kharisma INA 2400 0 Indonesia 3,5 7,5 12,5 0,0 3,0 2
79 38 IM TRENT Lawrence 2527 ENG 2439 0 SK Norderstedt 3,5 7,5 12,5 0,0 2,0 2
204 FM VERGARA JOFRE Felipe B 2250 CHI 2119 0 3,5 7,5 12,5 0,0 2,0 2
81 37 IM COLLINS Sam E. IRL 2443 0 3,5 7,5 12,0 0,0 2,0 3
82 44 GM SUNDARARAJAN Kidambi 2536 IND 2422 0 3,5 7,5 11,5 0,0 2,0 2
83 87 FM LEMEAUX David A 2398 FRA 2339 0 Agja Burdeaux 3,5 7,0 13,5 0,0 3,0 3
84 110 FM RABINEAU Clement A FRA 2297 0 3,5 7,0 13,0 0,0 3,0 2
85 46 IM VALDES ROMERO Leonardo CRC 2415 2393 3,5 7,0 12,0 0,0 2,0 2
86 111 FM MOUHAMAD Joachin A 1903 FRA 2295 0 ALBCS Grand Quevilly 3,5 7,0 11,5 0,0 3,0 3
161 LAUSTSEN Lars B 2207 DEN 2204 0 Sjælsø Skakklub 3,5 7,0 11,5 0,0 3,0 3
195 BENET MORANT Damia B 2294 CAT 2140 2076 Reus Deportiu 3,5 7,0 11,5 0,0 3,0 3
89 106 FM KHOLOPOV Alexander A. A 2300 RUS 2306 0 SUSMU 3,5 7,0 11,5 0,0 3,0 2
108 FM BOIX MORENO Daniel A 2346 CAT 2300 2301 Tres Peons C.E. 3,5 7,0 11,5 0,0 3,0 2
91 91 FM KRAMER Julian A GER 2333 0 Hamburger SK 3,5 7,0 11,5 0,0 2,0 3
92 57 GM PEREZ MITJANS Orelvis A 2331 ESP 2399 2402 Villalba 64 3,5 6,5 11,5 0,0 3,0 3
93 196 WIM TEJASWINI Sagar B 2232 IND 2139 0 3,5 6,5 11,0 0,0 2,0 2
94 109 FM CHALMETA UGAS Ramon A 2372 CAT 2298 2251 Sant Boi C.E. 3,5 6,0 11,5 0,0 3,0 3
95 113 FM TAHAY Alexis A 2082 FRA 2290 2082 Avinkha Echecs 3,5 6,0 11,5 0,0 3,0 2
96 118 FM ARIAS BOO Guillermo A 2369 CAT 2283 2316 Foment Martinenc C.E. 3,5 5,0 10,0 0,0 3,0 2
97 175 FM TUOMAINEN Felix B 2257 SWE 2175 0 3,0 11,0 17,0 0,0 1,0 2
98 274 FM PURUSHOTHAMAN Thirumalai C IND 2005 0 3,0 9,5 15,5 0,0 2,0 3
99 116 CM MENDONCA Leon Luke A-14 2279 IND 2286 0 3,0 9,5 15,5 0,0 1,0 2
100 150 FM JIMENEZ GARCIA Emmanuel B CRC 2219 0 Costa Rica 3,0 9,5 15,0 0,0 0,0 2
Tags: ,
Share: 0