Standings after 8 rounds (top 100)

http://chess-results.com/tnr284339.aspx

Rk. No.Ini. Nombre Tipo Gr FED FIDE EloN Club/Ciudad Pts.  Des 1  Des 2  Des 3  Des 4  Des 5
1 1 GM JUMABAYEV Rinat KAZ 2610 0 7,0 34,5 45,5 0,0 6,0 3
2 24 IM PRAGGNANANDHAA R 14 IND 2487 0 6,5 31,5 42,0 0,0 6,0 4
3 2 GM OPARIN Grigoriy RUS 2609 0 6,5 31,0 41,0 0,0 5,0 4
4 4 GM VOCATURO Daniele 2610 ITA 2596 2607 Mollet, Club D’escacs 6,5 30,5 42,0 0,0 5,0 4
5 10 GM SVETUSHKIN Dmitry MDA 2558 0 6,5 29,0 39,5 0,0 6,0 4
6 77 FM MARTIN Julian A-16 GER 2353 0 OSG Baden-Baden 6,5 28,5 38,0 0,0 6,0 4
7 14 GM KRYSA Leandro 2495 ARG 2537 0 Mollet, Club D’escacs 6,5 28,5 38,0 0,0 5,0 4
52 FM SUAREZ URIEL Adrian ESP 2406 2392 Casa del Ajedrez 6,5 28,5 38,0 0,0 5,0 4
9 27 IM MORONI Luca Jr ITA 2476 0 Ceriano 6,5 28,0 38,5 0,0 5,0 4
10 17 GM DOBROV Vladimir 2366 RUS 2510 0 IQ 6,0 34,0 44,0 0,0 4,0 4
11 5 GM HEIMANN Andreas GER 2591 0 OSG Baden-Baden 6,0 32,5 43,0 0,0 4,0 4
12 25 IM MONS Leon GER 2483 0 Zugzwang Munich 6,0 31,5 42,0 0,0 5,0 4
13 35 IM GOH Wei Ming Kevin 2494 SGP 2446 0 6,0 31,5 42,0 0,0 4,0 4
14 101 FM KARTHIK Venkataraman A IND 2316 0 6,0 31,5 41,0 0,0 4,0 5
15 13 GM NOVIKOV Stanislav RUS 2538 0 Botvinnik Chess School 6,0 31,0 40,0 0,0 5,0 4
16 16 IM VERA SIGUENAS Deivy 2454 PER 2525 0 6,0 30,5 40,0 0,0 5,0 4
17 3 GM AGDESTEIN Simen NOR 2604 0 Oslo Schakselskap 6,0 30,5 40,0 0,0 3,0 4
18 23 GM SALOMON Johan 2460 NOR 2488 0 Nordstrand 6,0 30,0 40,0 0,0 5,0 4
19 39 FM DIAZ CAMALLONGA Carles 2471 CAT 2437 2422 Colon Sabadell Chessy 6,0 30,0 39,5 0,0 5,0 4
20 85 FM KLEINMAN Michael A 2412 CAN 2340 0 6,0 29,5 39,0 0,0 5,0 4
21 47 IM ERDOGDU Mert 2467 TUR 2415 0 6,0 29,0 39,5 0,0 5,0 4
22 12 GM SCHROEDER Jan-Christian GER 2539 0 SV 1920 Hofheim 6,0 28,0 38,0 0,0 5,0 4
23 29 IM CHRISTIANSEN Johan-Sebastian NOR 2475 0 Valerenga 6,0 26,5 35,5 0,0 5,0 4
24 38 IM TRENT Lawrence 2527 ENG 2439 0 SK Norderstedt 6,0 26,5 34,5 0,0 4,0 4
25 42 IM CRUZ Jonathan 2491 PER 2424 2433 Tres Peons C.E. 6,0 26,0 36,0 0,0 5,0 4
26 22 IM VALSECCHI Alessio C 2389 ITA 2493 2491 6,0 26,0 34,5 0,0 6,0 4
27 31 GM RAMESH R B IND 2470 0 6,0 25,5 34,5 0,0 4,0 4
28 37 IM COLLINS Sam E. IRL 2443 0 6,0 25,5 34,0 0,0 4,0 4
29 9 GM GRIGORYAN Karen H. 2612 ARM 2570 0 Armenia 5,5 34,0 43,0 0,0 4,0 4
30 50 IM SALINAS HERRERA Pablo 2376 CHI 2411 0 5,5 33,5 42,0 0,0 4,0 4
31 11 GM ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2373 CUB 2556 2537 5,5 31,0 42,0 0,0 3,0 4
32 40 GM RIZOUK Aimen 2499 ALG 2433 2435 Barbera C.E. 5,5 31,0 41,5 0,0 3,0 4
33 41 IM PETROSYAN Tigran S. 2453 ARM 2430 0 5,5 31,0 41,0 0,0 3,0 3
34 21 GM MUNOZ Miguel 2527 CAT 2497 2477 Sant Andreu C.E. 5,5 31,0 40,5 0,0 4,0 4
35 18 IM FERREIRA Jorge Viterbo POR 2499 2408 Xadrez Ourense 5,5 30,5 41,0 0,0 4,0 4
36 67 IM KONGUVEL Ponnuswamy A 2363 IND 2383 0 5,5 30,0 39,0 0,0 3,0 4
37 26 GM FIRAT Burak TUR 2482 0 5,5 29,0 38,0 0,0 4,0 4
38 33 IM NEEF Maximilian GER 2451 0 USV TU Dresden 5,5 28,5 39,5 0,0 4,0 4
39 15 GM BLOMQVIST Erik 2423 SWE 2525 0 SK Rockaden 5,5 28,5 38,0 0,0 5,0 4
40 20 GM HERTNECK Gerald GER 2498 0 Zugzwang Munich 5,5 28,5 37,0 0,0 4,0 4
41 61 FM QUIRHUAYO CHUMBE German Gonza A-16 2352 PER 2397 0 Peon Doblado 5,5 28,0 39,0 0,0 5,0 4
42 119 FM DOMINGO NUNEZ Ruben A 2360 ESP 2283 2281 Cajagranada 5,5 28,0 36,5 0,0 5,0 4
43 64 PFREUNDT Jakob A GER 2388 0 Königsspringer Hamburg 5,5 28,0 36,5 0,0 4,0 4
44 62 DHULIPALLA Bala Chandra Prasad A 2452 IND 2392 0 5,5 27,5 37,5 0,0 4,0 4
45 82 MORALES Jhon Alexander A 2387 COL 2343 2338 5,5 27,5 37,0 0,0 5,0 4
46 87 FM LEMEAUX David A 2398 FRA 2339 0 Agja Burdeaux 5,5 27,5 36,5 0,0 5,0 4
47 8 GM MOUSSARD Jules 2555 FRA 2571 0 Evry Grand Roque 5,5 27,5 36,5 0,0 4,0 4
76 FM PLAZUELO PASCUAL Juan A-16 2257 ESP 2356 2387 Virgen de Atocha 5,5 27,5 36,5 0,0 4,0 4
49 32 GM GONZALEZ ACOSTA Bernal 2431 CRC 2467 0 Costa Rica 5,5 27,0 36,5 0,0 4,0 4
50 73 FM HAUG Johannes A NOR 2362 0 Nordstrand 5,5 27,0 36,0 0,0 4,0 4
51 86 FM BRINK Barry A NED 2339 0 Purmerend 5,5 26,5 36,0 0,0 5,0 4
52 59 IM SOULEIDIS Georgios A 2221 GRE 2397 2399 Hamburger SK 5,5 26,5 36,0 0,0 4,0 4
53 56 IM SUKANDAR Irine Kharisma INA 2400 0 Indonesia 5,5 26,0 35,5 0,0 5,0 4
58 IM MIHAJLOV Sebastian A 2221 NOR 2399 0 Oslo Schakselskap 5,5 26,0 35,5 0,0 5,0 4
55 138 ROIG AGUILAR Alejandro B 2204 ESP 2243 2226 Circulo Mercantil de Castellón 5,5 26,0 34,5 0,0 5,0 4
56 95 WIM AAKANKSHA Hagawane A IND 2328 0 5,5 25,5 34,0 0,0 4,0 4
57 49 IM MINKO Vladimir 2419 RUS 2411 0 Dvorec 5,5 24,5 34,0 0,0 4,0 4
58 129 FM PANTZAR Milton A-16 SWE 2256 0 SK Team Viking 5,5 24,5 33,0 0,0 5,0 4
59 91 FM KRAMER Julian A GER 2333 0 Hamburger SK 5,5 24,5 32,5 0,0 3,0 4
60 66 IM PANELO Marcelo A 2445 ARG 2386 2382 Castelldefels, C.E. 5,5 24,0 34,0 0,0 4,0 4
61 120 PONCE CANO Adrian A ESP 2281 2240 La Balanguera 5,5 24,0 31,0 0,0 4,0 3
62 100 IM BERGEZ Luc A 2329 FRA 2316 2303 Evry 5,5 23,5 31,5 0,0 4,0 4
133 IM MOHOTA Nisha A IND 2251 0 5,5 23,5 31,5 0,0 4,0 4
64 30 IM BRUNNER Nicolas FRA 2472 0 Vandoeuvre 5,0 30,5 41,0 0,0 3,0 4
65 72 IM GRAFL Florian A 2429 GER 2364 2368 Escola D’escacs De Barcelona 5,0 30,5 40,5 0,0 4,0 4
66 150 FM JIMENEZ GARCIA Emmanuel B CRC 2219 0 Costa Rica 5,0 30,5 40,0 0,0 2,0 4
67 60 IM OBLITAS Carlomagno A 2305 PER 2397 0 5,0 30,0 40,0 0,0 4,0 4
68 28 IM RIOS Cristhian Camilo 2407 COL 2475 2456 5,0 30,0 40,0 0,0 3,0 4
69 204 FM VERGARA JOFRE Felipe B 2250 CHI 2119 0 5,0 29,5 39,0 1,0 3,0 3
70 80 GM POGORELOV Ruslan A 2450 UKR 2348 2344 Rapita, La 5,0 29,5 39,0 0,0 4,0 4
71 105 FM BUENDIA PINAR Alvaro A 2295 ESP 2307 0 Excalibur 5,0 29,0 37,5 0,0 3,0 4
72 107 FM LOPEZ MULET Inigo A 2302 ESP 2305 2311 5,0 28,5 38,0 0,0 4,0 4
73 70 WGM TSOLAKIDOU Stavroula A GRE 2366 0 5,0 28,5 37,5 0,0 4,0 4
74 7 GM DELCHEV Aleksander BUL 2577 2643 5,0 28,5 37,0 0,0 4,0 4
75 53 IM GARRIGA CAZORLA Pere 2469 CAT 2405 2396 Mollet, Club D’escacs 5,0 28,0 38,0 0,0 4,0 4
76 45 IM LORENZO DE LA RIVA Lazaro 2465 CAT 2415 2404 Colon Sabadell Chessy 5,0 28,0 37,5 0,0 4,0 4
99 FM MINGARRO CARCELLER Sergi A 2293 ESP 2319 2308 Vila-real 5,0 28,0 37,5 0,0 4,0 4
78 134 GROETZBACH Julian A GER 2251 0 Hamburger SK 5,0 28,0 37,0 0,0 4,0 4
79 144 FM MONTILLA CARRILLO Esteban B 2322 CAT 2228 2185 Mollet, Club D’escacs 5,0 28,0 36,0 0,0 5,0 4
80 169 FM LOUIS Thibault B 2332 FRA 2186 0 5,0 28,0 36,0 0,0 4,0 4
81 115 FM DOMINGO NUNEZ Alejandro A 2214 ESP 2287 2288 Cajagranada 5,0 27,5 38,0 0,0 4,0 4
82 127 FM IVANOV Mike A 2350 CAN 2262 0 5,0 27,5 36,5 0,0 4,0 4
83 96 WIM VAISHALI R A-16 IND 2327 0 5,0 27,5 36,5 0,0 2,0 3
84 44 GM SUNDARARAJAN Kidambi 2536 IND 2422 0 5,0 27,5 36,0 0,0 2,0 4
85 191 MK VALLS MARTI Artur B 2267 CAT 2145 2107 Colon Ateneu C.E. 5,0 27,5 34,5 0,0 4,0 4
86 84 FM COLON GARCIA Enrique A 2406 CAT 2342 2371 Sant Andreu C.E. 5,0 27,0 36,5 0,0 4,0 4
87 75 IM DEBRAY Christopher A FRA 2358 0 Rueil Malmaison 5,0 27,0 36,0 0,0 4,0 4
88 132 HAAG Gregor A GER 2252 0 5,0 27,0 35,5 0,0 4,0 4
89 137 FM GOMEZ JURADO Luis Alberto B 2360 CAT 2246 2254 Sant Josep De Badalona C.E. 5,0 26,5 35,0 0,0 5,0 4
90 74 FM CHUECA FORCEN Alberto A 2364 CAT 2361 2352 Escola D’escacs De Barcelona 5,0 26,0 35,5 0,0 3,0 4
91 145 IM SOLANO CUYA Bryan B 2282 CRC 2228 2184 Escola Escacs Salou 5,0 26,0 34,5 0,0 4,0 4
92 178 VOINIKONIS Nikita B-16 RUS 2172 0 5,0 26,0 34,0 0,0 4,0 4
93 187 FM FERNANDEZ DIAZ Cristian B 2352 CAT 2153 2168 Mollet, Club D’escacs 5,0 26,0 33,5 0,0 5,0 4
94 69 FM FLICK Antoine A 2360 FRA 2371 0 Philidor Mulhouse 5,0 25,5 34,0 0,0 4,0 4
95 193 MEZA PONCE Jerry B 2244 ECU 2144 0 5,0 25,5 32,0 0,0 4,0 4
96 46 IM VALDES ROMERO Leonardo CRC 2415 2393 5,0 25,0 34,0 0,0 3,0 4
97 177 SABER Yasser B MAR 2173 0 Marrakech 5,0 25,0 33,0 0,0 5,0 4
98 125 FM WADSWORTH Matthew J A ENG 2273 0 Maidenhead 5,0 24,0 32,5 0,0 3,0 4
99 139 IM OSSA Orlando B 2251 COL 2240 0 5,0 24,0 32,0 0,0 4,0 4
100 123 LAPICCIRELLA Daniele A ITA 2275 0 Ceriano 5,0 24,0 32,0 0,0 3,0 4
Tags: ,
Share: 0