Final standings (top 100)

http://chess-results.com/tnr284339.aspx

Rk. SNo Name Typ Gr FED RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 1 GM JUMABAYEV Rinat KAZ 2610 0 8,5 56,0 69,5 0,0 7,0 5
2 77 FM MARTIN Julian A-16 GER 2353 0 OSG Baden-Baden 8,0 52,0 63,0 0,0 7,0 5
3 10 GM SVETUSHKIN Dmitry MDA 2558 0 8,0 50,0 63,0 0,0 7,0 5
4 12 GM SCHROEDER Jan-Christian GER 2539 0 SV 1920 Hofheim 8,0 49,0 61,0 0,0 7,0 5
5 25 IM MONS Leon GER 2483 0 Zugzwang Munich 7,5 53,0 66,0 0,0 6,0 5
6 4 GM VOCATURO Daniele 2610 ITA 2596 2607 Mollet, Club D’escacs 7,5 52,5 66,0 0,0 6,0 5
7 3 GM AGDESTEIN Simen NOR 2604 0 Oslo Schakselskap 7,5 52,0 64,0 0,0 4,0 4
8 9 GM GRIGORYAN Karen H. 2612 ARM 2570 0 Armenia 7,5 52,0 63,0 0,0 6,0 5
9 101 FM KARTHIK Venkataraman A IND 2316 0 7,5 51,0 62,0 0,0 5,0 5
10 2 GM OPARIN Grigoriy RUS 2609 0 7,5 49,5 63,0 0,0 5,0 5
11 GM ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2373 CUB 2556 2537 7,5 49,5 63,0 0,0 5,0 5
12 13 GM NOVIKOV Stanislav RUS 2538 0 Botvinnik Chess School 7,5 49,5 61,5 0,0 6,0 5
13 5 GM HEIMANN Andreas GER 2591 0 OSG Baden-Baden 7,5 49,0 62,0 0,0 5,0 5
14 14 GM KRYSA Leandro 2495 ARG 2537 0 Mollet, Club D’escacs 7,5 48,5 62,0 0,0 6,0 5
15 38 IM TRENT Lawrence 2527 ENG 2439 0 SK Norderstedt 7,5 48,0 60,0 0,0 5,0 5
16 32 GM GONZALEZ ACOSTA Bernal 2431 CRC 2467 0 Costa Rica 7,5 46,5 57,5 0,0 6,0 5
17 8 GM MOUSSARD Jules 2555 FRA 2571 0 Evry Grand Roque 7,5 46,5 57,0 0,0 6,0 5
18 22 IM VALSECCHI Alessio 2389 ITA 2493 2491 7,5 45,0 57,0 0,0 7,0 4
19 24 IM PRAGGNANANDHAA R 14 IND 2487 0 7,0 53,5 67,0 0,0 6,0 5
20 35 IM GOH Wei Ming Kevin 2494 SGP 2446 0 7,0 52,5 65,0 0,0 5,0 5
21 47 IM ERDOGDU Mert 2467 TUR 2415 0 7,0 51,5 64,0 0,0 6,0 5
22 39 FM DIAZ CAMALLONGA Carles 2471 CAT 2437 2422 Colon Sabadell Chessy 7,0 51,0 64,0 0,0 6,0 5
23 60 IM OBLITAS Carlomagno A 2305 PER 2397 0 7,0 49,5 61,0 0,0 6,0 5
24 27 IM MORONI Luca Jr ITA 2476 0 Ceriano 7,0 48,5 61,5 0,0 5,0 5
25 28 IM RIOS Cristhian Camilo 2407 COL 2475 2456 7,0 48,0 60,5 0,0 5,0 5
26 82 MORALES Jhon Alexander A 2387 COL 2343 2338 7,0 46,5 59,0 0,0 6,0 5
27 42 IM CRUZ Jonathan 2491 PER 2424 2433 Tres Peons C.E. 7,0 46,5 58,5 0,0 6,0 5
28 31 GM RAMESH R B IND 2470 0 7,0 46,5 58,5 0,0 4,0 5
29 20 GM HERTNECK Gerald GER 2498 0 Zugzwang Munich 7,0 46,5 57,5 0,0 5,0 5
30 7 GM DELCHEV Aleksander BUL 2577 2643 7,0 46,5 56,0 0,0 6,0 5
31 56 IM SUKANDAR Irine Kharisma INA 2400 0 Indonesia 7,0 46,0 59,0 0,0 6,0 5
32 29 IM CHRISTIANSEN Johan-Sebastian NOR 2475 0 Valerenga 7,0 46,0 58,0 0,0 6,0 5
33 15 GM BLOMQVIST Erik 2423 SWE 2525 0 SK Rockaden 7,0 45,5 57,0 0,0 6,0 5
34 125 FM WADSWORTH Matthew J A ENG 2273 0 Maidenhead 7,0 45,0 56,0 0,0 5,0 5
35 178 VOINIKONIS Nikita B-16 RUS 2172 0 Botvinnik Chess School 7,0 45,0 55,5 0,0 5,0 4
36 66 IM PANELO Marcelo A 2445 ARG 2386 2382 Castelldefels, C.E. 7,0 43,5 54,5 0,0 5,0 4
37 50 IM SALINAS HERRERA Pablo 2376 CHI 2411 0 6,5 52,0 63,5 0,0 5,0 5
38 16 IM VERA SIGUENAS Deivy 2454 PER 2525 0 6,5 51,5 64,0 0,0 5,0 5
39 40 GM RIZOUK Aimen 2499 ALG 2433 2435 Barbera C.E. 6,5 51,5 63,0 0,0 4,0 5
40 21 GM MUNOZ Miguel 2527 CAT 2497 2477 Sant Andreu C.E. 6,5 49,5 62,0 0,0 4,0 5
41 18 IM FERREIRA Jorge Viterbo POR 2499 2408 Xadrez Ourense 6,5 49,5 61,5 0,0 4,0 5
42 33 IM NEEF Maximilian GER 2451 0 USV TU Dresden 6,5 49,0 62,5 0,0 5,0 4
43 52 FM SUAREZ URIEL Adrian ESP 2406 2392 Casa del Ajedrez 6,5 49,0 61,5 0,0 5,0 4
72 IM GRAFL Florian A 2429 GER 2364 2368 Escola D’escacs De Barcelona 6,5 49,0 61,5 0,0 5,0 4
45 61 FM QUIRHUAYO CHUMBE German Gonza A-16 2352 PER 2397 0 Peon Doblado 6,5 48,5 62,0 0,0 6,0 5
46 36 STURT Raven M 2362 USA 2444 0 Marshall 6,5 48,5 61,5 0,0 6,0 5
47 105 FM BUENDIA PINAR Alvaro A 2295 ESP 2307 0 Excalibur 6,5 48,0 59,5 0,5 4,0 5
204 FM VERGARA JOFRE Felipe B 2250 CHI 2119 0 6,5 48,0 59,5 0,5 4,0 5
49 119 FM DOMINGO NUNEZ Ruben A 2360 ESP 2283 2281 Cajagranada 6,5 48,0 58,5 0,0 5,0 5
50 44 GM SUNDARARAJAN Kidambi 2536 IND 2422 0 6,5 47,5 59,5 0,0 3,0 5
51 64 PFREUNDT Jakob A GER 2388 0 Königsspringer Hamburg 6,5 47,0 57,0 0,0 4,0 5
52 86 FM BRINK Barry A NED 2339 0 Purmerend 6,5 46,5 58,5 0,0 6,0 5
53 87 FM LEMEAUX David A 2398 FRA 2339 0 Agja Burdeaux 6,5 46,5 58,0 0,0 6,0 5
54 115 FM DOMINGO NUNEZ Alejandro A 2214 ESP 2287 2288 Cajagranada 6,5 45,5 59,0 0,0 5,0 5
55 134 GROETZBACH Julian A GER 2251 0 Hamburger SK 6,5 45,0 55,5 0,0 5,0 4
56 37 IM COLLINS Sam E. IRL 2443 0 6,5 44,0 56,0 0,0 4,0 5
57 58 IM MIHAJLOV Sebastian A 2221 NOR 2399 0 Oslo Schakselskap 6,5 44,0 55,5 0,0 5,0 5
84 FM COLON GARCIA Enrique A 2406 CAT 2342 2371 Sant Andreu C.E. 6,5 44,0 55,5 0,0 5,0 5
59 133 IM MOHOTA Nisha A IND 2251 0 6,5 44,0 55,0 0,0 5,0 5
60 71 FM VIDAL ZAMORA Alex A 2422 CAT 2365 2343 Gerunda, C.E. 6,5 43,5 55,5 0,0 4,0 4
61 59 IM SOULEIDIS Georgios A 2221 GRE 2397 2399 Hamburger SK 6,5 43,5 55,0 0,0 5,0 5
62 91 FM KRAMER Julian A GER 2333 0 Hamburger SK 6,5 43,0 54,5 0,0 4,0 5
63 100 IM BERGEZ Luc A 2329 FRA 2316 2303 Evry 6,5 43,0 54,0 0,0 5,0 5
64 102 FM AHMED Sk. Nasir A 2453 BAN 2311 0 6,5 43,0 53,5 0,0 5,0 5
65 69 FM FLICK Antoine A 2360 FRA 2371 0 Philidor Mulhouse 6,5 42,5 53,5 0,0 5,0 5
66 106 FM KHOLOPOV Alexander A. A 2300 RUS 2306 0 SUSMU 6,5 42,0 52,0 0,0 6,0 5
67 131 FM COSTANTINI Roberto A ITA 2253 0 DLF Rimini 6,5 41,5 52,0 0,0 5,0 4
68 89 FM POVILL CLAROS Xavier A 2332 CAT 2337 2189 Peona I Peo, C.E. 6,5 40,0 49,5 0,0 5,0 5
69 54 IM GUAL PASCUAL Antonio 2489 CAT 2404 2395 Cerdanyola Valles C.E. 6,5 37,5 47,0 0,0 6,0 5
70 17 GM DOBROV Vladimir 2366 RUS 2510 0 IQ 6,0 53,5 65,5 0,0 4,0 5
71 65 IM MASCARO MARCH Pedro A 2455 ESP 2387 2394 Petra 6,0 51,5 64,0 0,0 5,0 5
72 85 FM KLEINMAN Michael A 2412 CAN 2340 0 6,0 51,0 62,5 0,0 5,0 5
73 67 IM KONGUVEL Ponnuswamy A 2363 IND 2383 0 6,0 50,5 62,0 0,0 3,0 5
74 23 GM SALOMON Johan 2460 NOR 2488 0 Nordstrand 6,0 49,5 61,5 0,0 5,0 4
75 80 GM POGORELOV Ruslan A 2450 UKR 2348 2344 Rapita, La 6,0 49,5 61,0 0,0 5,0 5
76 107 FM LOPEZ MULET Inigo A 2302 ESP 2305 2311 6,0 48,5 60,5 0,0 5,0 5
77 96 WIM VAISHALI R A-16 IND 2327 0 6,0 48,5 59,5 0,0 2,0 5
78 45 IM LORENZO DE LA RIVA Lazaro 2465 CAT 2415 2404 Colon Sabadell Chessy 6,0 48,0 60,5 0,0 5,0 5
79 76 FM PLAZUELO PASCUAL Juan A-16 2257 ESP 2356 2387 Virgen de Atocha 6,0 47,5 58,0 0,0 4,0 5
80 150 FM JIMENEZ GARCIA Emmanuel B CRC 2219 0 Costa Rica 6,0 47,0 59,0 0,0 2,0 5
81 70 WGM TSOLAKIDOU Stavroula A GRE 2366 0 6,0 47,0 58,5 0,0 5,0 5
82 26 GM FIRAT Burak TUR 2482 0 6,0 46,0 58,0 0,0 4,0 5
83 274 FM PURUSHOTHAMAN Thirumalai C IND 2005 0 6,0 46,0 57,0 0,0 3,0 5
84 169 FM LOUIS Thibault B 2332 FRA 2186 0 6,0 46,0 56,5 0,0 5,0 5
85 99 FM MINGARRO CARCELLER Sergi A 2293 ESP 2319 2308 Vila-real 6,0 45,5 57,5 0,0 5,0 5
86 53 IM GARRIGA CAZORLA Pere 2469 CAT 2405 2396 Mollet, Club D’escacs 6,0 45,0 58,0 0,0 5,0 5
87 191 MK VALLS MARTI Artur B 2267 CAT 2145 2107 Colon Ateneu C.E. 6,0 45,0 54,0 0,0 5,0 5
88 127 FM IVANOV Mike A 2350 CAN 2262 0 6,0 44,5 55,0 0,0 5,0 5
89 177 SABER Yasser B MAR 2173 0 Marrakech 6,0 44,5 54,5 0,0 6,0 5
90 135 WIM HERNANDEZ MOYA Yuleisy B 2236 CUB 2248 0 6,0 44,5 54,5 0,0 4,0 5
91 187 FM FERNANDEZ DIAZ Cristian B 2352 CAT 2153 2168 Mollet, Club D’escacs 6,0 44,0 54,0 0,0 5,0 5
92 136 VISSER Henk-Jan B NED 2247 0 Caïssa-Eeenhoorn 6,0 44,0 53,5 0,0 4,0 4
93 109 FM CHALMETA UGAS Ramon A 2372 CAT 2298 2251 Sant Boi C.E. 6,0 43,5 55,0 0,0 5,0 5
94 123 LAPICCIRELLA Daniele A ITA 2275 0 Ceriano 6,0 43,0 54,5 0,0 3,0 5
95 193 MEZA PONCE Jerry B 2244 ECU 2144 0 6,0 43,0 52,0 0,0 5,0 5
96 95 WIM AAKANKSHA Hagawane A IND 2328 0 6,0 42,5 54,0 0,0 4,0 5
97 172 FM RAMONDINO Renzo B ITA 2179 0 Circolo Palermitano Scacchi 6,0 42,5 53,0 0,0 4,0 4
98 46 IM VALDES ROMERO Leonardo CRC 2415 2393 6,0 42,0 53,5 0,0 4,0 5
99 93 IM COTONNEC Melkior A FRA 2329 0 Rueil Malmaison 6,0 42,0 52,0 0,0 4,0 5
100 139 IM OSSA Orlando B 2251 COL 2240 0 6,0 41,0 51,5 0,0 5,0 5
Tags: , ,
Share: 0