Standings after 6 rounds (top 100)

http://chess-results.com/tnr284339.aspx

Rk. SNo Name Typ Gr FED RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 1 GM JUMABAYEV Rinat KAZ 2610 0 6,0 17,0 24,5 0,0 6,0 3
2 27 IM MORONI Luca Jr ITA 2476 0 Ceriano 5,5 13,0 20,0 0,0 5,0 3
3 9 GM GRIGORYAN Karen H. 2612 ARM 2570 0 Armenia 5,0 17,5 24,5 0,0 4,0 3
4 17 GM DOBROV Vladimir 2366 RUS 2510 0 IQ 5,0 16,5 25,0 0,0 4,0 3
5 101 FM KARTHIK Venkataraman A IND 2316 0 5,0 16,5 23,5 0,0 4,0 3
6 4 GM VOCATURO Daniele 2610 ITA 2596 2607 Mollet, Club D’escacs 5,0 15,5 23,5 0,0 4,0 3
35 IM GOH Wei Ming Kevin 2494 SGP 2446 0 5,0 15,5 23,5 0,0 4,0 3
8 3 GM AGDESTEIN Simen NOR 2604 0 Oslo Schakselskap 5,0 15,5 23,0 0,0 3,0 3
9 21 GM MUNOZ Miguel 2527 CAT 2497 2477 Sant Andreu C.E. 5,0 15,5 22,0 0,0 4,0 3
10 23 GM SALOMON Johan 2460 NOR 2488 0 Nordstrand 5,0 15,0 23,5 0,0 4,0 3
11 24 IM PRAGGNANANDHAA R 14 IND 2487 0 5,0 15,0 23,0 0,0 5,0 3
12 14 GM KRYSA Leandro 2495 ARG 2537 0 Mollet, Club D’escacs 5,0 15,0 22,0 0,0 4,0 3
13 33 IM NEEF Maximilian GER 2451 0 USV TU Dresden 5,0 14,5 23,0 0,0 4,0 2
14 47 IM ERDOGDU Mert 2467 TUR 2415 0 5,0 14,5 22,5 0,0 4,0 3
15 50 IM SALINAS HERRERA Pablo 2376 CHI 2411 0 5,0 14,5 21,5 0,0 4,0 3
16 25 IM MONS Leon GER 2483 0 Zugzwang Munich 5,0 14,0 23,0 0,0 5,0 3
17 39 FM DIAZ CAMALLONGA Carles 2471 CAT 2437 2422 Colon Sabadell Chessy 5,0 14,0 21,5 0,0 5,0 3
18 52 FM SUAREZ URIEL Adrian ESP 2406 2392 Casa del Ajedrez 5,0 13,5 21,0 0,0 4,0 3
19 65 IM MASCARO MARCH Pedro A 2455 ESP 2387 2394 Petra 4,5 16,5 24,5 0,0 4,0 3
20 2 GM OPARIN Grigoriy RUS 2609 0 4,5 16,0 24,0 0,0 3,0 3
21 18 IM FERREIRA Jorge Viterbo POR 2499 2408 Xadrez Ourense 4,5 15,5 23,5 0,0 3,0 3
22 16 IM VERA SIGUENAS Deivy 2454 PER 2525 0 4,5 15,5 23,0 0,5 4,0 3
36 STURT Raven M 2362 USA 2444 0 Marshall 4,5 15,5 23,0 0,5 4,0 3
24 5 GM HEIMANN Andreas GER 2591 0 OSG Baden-Baden 4,5 15,5 22,5 0,0 3,0 3
25 60 IM OBLITAS Carlomagno A 2305 PER 2397 0 4,5 15,5 22,0 0,0 4,0 3
26 77 FM MARTIN Julian A-16 GER 2353 0 OSG Baden-Baden 4,5 15,0 22,5 0,0 4,0 3
27 40 GM RIZOUK Aimen 2499 ALG 2433 2435 Barbera C.E. 4,5 15,0 22,5 0,0 3,0 3
28 41 IM PETROSYAN Tigran S. 2453 ARM 2430 0 4,5 15,0 22,5 0,0 2,0 2
29 30 IM BRUNNER Nicolas FRA 2472 0 Vandoeuvre 4,5 14,5 21,5 0,0 3,0 3
30 67 IM KONGUVEL Ponnuswamy A 2363 IND 2383 0 4,5 14,5 20,5 0,0 3,0 3
31 61 FM QUIRHUAYO CHUMBE German Gonza A-16 2352 PER 2397 0 Peon Doblado 4,5 14,0 23,0 0,0 4,0 3
32 10 GM SVETUSHKIN Dmitry MDA 2558 0 4,5 14,0 22,5 0,0 4,0 3
53 IM GARRIGA CAZORLA Pere 2469 CAT 2405 2396 Mollet, Club D’escacs 4,5 14,0 22,5 0,0 4,0 3
34 31 GM RAMESH R B IND 2470 0 4,5 14,0 20,5 0,0 3,0 3
35 13 GM NOVIKOV Stanislav RUS 2538 0 Botvinnik Chess School 4,5 13,5 21,0 0,0 4,0 3
36 70 WGM TSOLAKIDOU Stavroula A GRE 2366 0 4,5 13,5 20,0 0,0 4,0 3
37 7 GM DELCHEV Aleksander BUL 2577 2643 4,5 13,5 19,5 0,0 4,0 3
38 8 GM MOUSSARD Jules 2555 FRA 2571 0 Evry Grand Roque 4,5 13,0 20,0 0,0 4,0 3
39 12 GM SCHROEDER Jan-Christian GER 2539 0 SV 1920 Hofheim 4,5 13,0 19,5 0,0 4,0 3
40 29 IM CHRISTIANSEN Johan-Sebastian NOR 2475 0 Valerenga 4,5 13,0 19,0 0,0 4,0 3
41 49 IM MINKO Vladimir 2419 RUS 2411 0 Dvorec 4,5 13,0 19,0 0,0 3,0 3
42 64 PFREUNDT Jakob A GER 2388 0 Königsspringer Hamburg 4,5 12,5 18,5 0,0 4,0 3
43 56 IM SUKANDAR Irine Kharisma INA 2400 0 Indonesia 4,5 12,0 18,0 0,0 4,0 3
44 57 GM PEREZ MITJANS Orelvis A 2331 ESP 2399 2402 Villalba 64 4,5 12,0 17,5 0,0 4,0 3
45 72 IM GRAFL Florian A 2429 GER 2364 2368 Escola D’escacs De Barcelona 4,0 17,0 25,5 0,0 3,0 3
46 80 GM POGORELOV Ruslan A 2450 UKR 2348 2344 Rapita, La 4,0 17,0 24,5 0,0 3,0 3
47 6 GM TARI Aryan NOR 2591 0 Vålerenga 4,0 16,5 24,5 0,0 3,0 3
48 11 GM ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2373 CUB 2556 2537 4,0 16,0 24,0 0,0 2,0 3
49 85 FM KLEINMAN Michael A 2412 CAN 2340 0 4,0 16,0 23,5 0,0 3,0 3
50 45 IM LORENZO DE LA RIVA Lazaro 2465 CAT 2415 2404 Colon Sabadell Chessy 4,0 15,5 23,0 0,0 3,0 3
51 75 IM DEBRAY Christopher A FRA 2358 0 Rueil Malmaison 4,0 15,0 22,5 0,0 4,0 3
52 274 FM PURUSHOTHAMAN Thirumalai C IND 2005 0 4,0 15,0 22,0 0,0 3,0 3
53 105 FM BUENDIA PINAR Alvaro A 2295 ESP 2307 0 Excalibur 4,0 15,0 22,0 0,0 2,0 3
255 WANG Jiaqi C CHN 2033 0 4,0 15,0 22,0 0,0 2,0 3
55 20 GM HERTNECK Gerald GER 2498 0 Zugzwang Munich 4,0 15,0 21,5 0,0 3,0 3
56 42 IM CRUZ Jonathan 2491 PER 2424 2433 Tres Peons C.E. 4,0 14,5 22,0 0,0 3,0 3
57 99 FM MINGARRO CARCELLER Sergi A 2293 ESP 2319 2308 Vila-real 4,0 14,5 21,5 0,0 3,0 3
58 98 FM MORDECHAI Hanan A ISR 2326 0 Beer-Sheva 4,0 14,5 20,5 0,0 3,0 3
59 76 FM PLAZUELO PASCUAL Juan A-16 2257 ESP 2356 2387 Virgen de Atocha 4,0 14,0 21,5 0,0 3,0 3
60 97 FM ESCALANTE RAMIREZ Brian Sebas A 2259 PER 2326 0 4,0 14,0 21,0 0,0 4,0 3
61 128 FM RANALDI Lucas A NOR 2262 0 SK 1911 4,0 13,5 21,0 0,0 2,0 3
62 26 GM FIRAT Burak TUR 2482 0 4,0 13,5 20,5 0,0 3,0 3
28 IM RIOS Cristhian Camilo 2407 COL 2475 2456 4,0 13,5 20,5 0,0 3,0 3
59 IM SOULEIDIS Georgios A 2221 GRE 2397 2399 Hamburger SK 4,0 13,5 20,5 0,0 3,0 3
65 15 GM BLOMQVIST Erik 2423 SWE 2525 0 SK Rockaden 4,0 13,5 20,0 0,0 4,0 3
66 38 IM TRENT Lawrence 2527 ENG 2439 0 SK Norderstedt 4,0 13,5 20,0 0,0 2,0 3
74 FM CHUECA FORCEN Alberto A 2364 CAT 2361 2352 Escola D’escacs De Barcelona 4,0 13,5 20,0 0,0 2,0 3
68 91 FM KRAMER Julian A GER 2333 0 Hamburger SK 4,0 13,5 19,5 0,0 2,0 3
69 204 FM VERGARA JOFRE Felipe B 2250 CHI 2119 0 4,0 13,5 19,5 0,0 2,0 2
70 144 FM MONTILLA CARRILLO Esteban B 2322 CAT 2228 2185 Mollet, Club D’escacs 4,0 13,5 18,5 0,0 4,0 3
71 62 DHULIPALLA Bala Chandra Prasad A 2452 IND 2392 0 4,0 13,0 20,5 0,0 3,0 3
72 58 IM MIHAJLOV Sebastian A 2221 NOR 2399 0 Oslo Schakselskap 4,0 13,0 20,0 1,0 4,0 3
73 116 CM MENDONCA Leon Luke A-14 2279 IND 2286 0 4,0 13,0 20,0 0,0 2,0 3
74 69 FM FLICK Antoine A 2360 FRA 2371 0 Philidor Mulhouse 4,0 13,0 19,5 0,0 3,0 3
110 FM RABINEAU Clement A FRA 2297 0 4,0 13,0 19,5 0,0 3,0 3
76 32 GM GONZALEZ ACOSTA Bernal 2431 CRC 2467 0 Costa Rica 4,0 13,0 19,0 0,0 3,0 3
127 FM IVANOV Mike A 2350 CAN 2262 0 4,0 13,0 19,0 0,0 3,0 3
78 161 LAUSTSEN Lars B 2207 DEN 2204 0 Sjælsø Skakklub 4,0 13,0 18,5 0,0 3,0 3
79 134 GROETZBACH Julian A GER 2251 0 Hamburger SK 4,0 12,5 19,5 0,0 3,0 3
80 96 WIM VAISHALI R A-16 IND 2327 0 4,0 12,5 19,5 0,0 2,0 2
81 137 FM GOMEZ JURADO Luis Alberto B 2360 CAT 2246 2254 Sant Josep De Badalona C.E. 4,0 12,5 19,0 0,0 4,0 3
82 92 FM RISTING Eivind Olav A NOR 2331 0 SK 1911 4,0 12,5 19,0 0,0 3,0 3
83 46 IM VALDES ROMERO Leonardo CRC 2415 2393 4,0 12,5 19,0 0,0 2,0 3
51 MU Ke 2324 CHN 2411 0 4,0 12,5 19,0 0,0 2,0 3
85 22 IM VALSECCHI Alessio C 2389 ITA 2493 2491 4,0 12,5 18,5 0,0 4,0 2
86 109 FM CHALMETA UGAS Ramon A 2372 CAT 2298 2251 Sant Boi C.E. 4,0 12,5 18,5 0,0 3,0 3
125 FM WADSWORTH Matthew J A ENG 2273 0 Maidenhead 4,0 12,5 18,5 0,0 3,0 3
88 44 GM SUNDARARAJAN Kidambi 2536 IND 2422 0 4,0 12,5 18,5 0,0 2,0 3
89 177 SABER Yasser B MAR 2173 0 Marrakech 4,0 12,0 18,5 0,0 4,0 3
90 111 FM MOUHAMAD Joachin A 1903 FRA 2295 0 ALBCS Grand Quevilly 4,0 12,0 17,5 0,0 3,0 3
91 112 FM MATTA Vinay Kumar A 2239 IND 2293 0 4,0 12,0 17,0 0,0 3,0 3
92 129 FM PANTZAR Milton A-16 SWE 2256 0 SK Team Viking 4,0 11,5 18,5 0,0 4,0 3
93 195 BENET MORANT Damia B 2294 CAT 2140 2076 Reus Deportiu 4,0 11,5 16,5 0,0 3,0 3
94 196 WIM TEJASWINI Sagar B 2232 IND 2139 0 4,0 11,5 16,5 0,0 2,0 2
95 118 FM ARIAS BOO Guillermo A 2369 CAT 2283 2316 Foment Martinenc C.E. 4,0 11,0 18,0 0,0 3,0 3
96 37 IM COLLINS Sam E. IRL 2443 0 4,0 11,0 17,5 0,0 2,0 3
97 100 IM BERGEZ Luc A 2329 FRA 2316 2303 Evry 4,0 11,0 17,0 0,0 3,0 3
98 89 FM POVILL CLAROS Xavier A 2332 CAT 2337 2189 Peona I Peo, C.E. 4,0 10,0 14,5 0,0 3,0 3
99 173 GERMAN Nikita B-16 RUS 2178 0 Botvinnik Chess School 3,5 18,5 25,5 0,0 3,0 3
100 119 FM DOMINGO NUNEZ Ruben A 2360 ESP 2283 2281 Cajagranada 3,5 16,0 22,5 0,0 3,0 3
Tags: ,
Share: 0