Standings after 7 rounds (top 35)

http://chess-results.com/tnr286747.aspx

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp
1 5 IM Meskovs Nikita LAT 2495 6,0 28,5 32,5 2414 2723
2 10 IM Stefanov Emil U18 BUL 2455 5,0 27,5 31,5 2399 2557
3 12 IM Gholami Aryan U18 IRI 2434 5,0 27,5 30,0 2378 2536
4 3 GM Mirzoev Azer AZE 2535 5,0 27,0 30,0 2391 2549
5 7 GM Yermolinsky Alex USA 2488 5,0 26,5 29,5 2359 2517
6 4 GM Luther Thomas GER 2524 Absam 5,0 25,5 28,5 2374 2532
7 2 GM Chatalbashev Boris BUL 2542 5,0 24,5 28,0 2359 2517
8 6 IM Henrichs Thomas GER 2489 Hohenems 5,0 24,5 28,0 2355 2513
9 8 GM Teske Henrik GER 2471 Wolfurt 5,0 24,0 27,5 2286 2444
10 9 IM Rombaldoni Denis ITA 2471 4,5 30,0 32,5 2414 2516
11 1 GM Tarlev Konstantin UKR 2561 4,0 28,0 31,0 2398 2448
12 13 IM Kessler Luca AUT 2432 Götzis 4,0 27,0 29,5 2388 2438
13 21 FM Wertjanz David AUT 2281 Sc Die Klagenfurter 4,0 25,5 26,5 2297 2347
14 20 FM Deglmann Ludwig GER 2298 Absam 4,0 24,0 26,5 2180 2230
15 27 FM Salvermoser Bernd GER 2244 Völs & Hak Ibk 4,0 23,5 25,5 2210 2260
16 15 GM Beshukov Sergei RUS 2397 4,0 23,0 25,0 2240 2302
17 34 Hofer Emilian AUT 2136 Hohenems 4,0 23,0 24,0 2202 2252
18 11 GM Harutjunyan Gevorg ARM 2454 4,0 22,5 25,0 2267 2323
19 18 IM Platzgummer Fabian AUT 2343 Raika Zell/Zillertal 4,0 22,5 25,0 2237 2287
20 24 FM Gatterer Florian MMag. ITA 2271 Rochade Rum 4,0 22,5 23,5 2236 2286
21 37 Lochte Thomas S60 GER 2105 Schwaz 4,0 22,0 23,0 2203 2253
22 14 IM Huber Martin Christian AUT 2417 Schachfreunde Graz 4,0 21,5 24,0 2276 2326
23 19 FM Paltrinieri Nicholas ITA 2300 4,0 21,5 23,5 2194 2244
24 23 FM Spornberger Maximilian ITA 2273 Rochade Rum 4,0 21,0 23,0 2180 2230
25 25 Khalakhan Jurij U18 AUT 2254 Schachfreunde Graz 3,5 23,5 26,0 2257 2257
26 33 Morgunov Daniel U18 AUT 2153 Tschaturanga 3,5 23,0 25,0 2277 2277
27 30 FM Pilz Dieter S60 AUT 2205 Absam 3,5 22,5 23,5 2222 2222
28 22 IM Weinzettl Ernst AUT 2279 Asvoe Vhs Poechlarn/Kr. 3,5 22,5 23,5 2173 2173
29 32 Breneis Lukas AUT 2178 Ask St. Valentin 3,5 22,0 24,0 2124 2181
30 29 Moroder Stefan ITA 2212 Rochade Rum 3,5 21,5 23,5 2208 2208
31 48 WFM Vrtiakova Anna U18 w SVK 1971 3,5 21,5 22,5 2146 2146
32 16 IM Menezes Christoph AUT 2395 Union Ansfelden 3,5 19,5 22,0 2113 2124
33 35 WFM Schnegg Anna-Lena w AUT 2128 Raika Zell/Zillertal 3,5 19,5 21,5 2081 2138
34 26 FM De Francesco Klaus GER 2252 Absam 3,0 25,0 27,5 2315 2265
35 28 WFM Batyte Daiva w LTU 2214 Sv Stockerau 3,0 24,0 26,5 2323 2273
Tags: ,
Share: 0