Standings after 9 rounds (top 35)

http://www.chess-results.com/tnr286747.aspx

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3 Rp
1 5 IM Meskovs Nikita LAT 2495 7,0 47,5 52,0 2436 2656
2 2 GM Chatalbashev Boris BUL 2542 6,5 42,0 46,0 2388 2554
3 8 GM Teske Henrik GER 2471 Wolfurt 6,5 40,5 44,5 2312 2478
4 9 IM Rombaldoni Denis ITA 2471 6,0 48,0 50,5 2401 2526
5 10 IM Stefanov Emil U18 BUL 2455 6,0 46,0 51,0 2416 2541
6 3 GM Mirzoev Azer AZE 2535 6,0 46,0 50,0 2414 2539
7 4 GM Luther Thomas GER 2524 Absam 6,0 44,0 48,5 2401 2526
8 12 IM Gholami Aryan U18 IRI 2434 6,0 43,5 47,0 2397 2522
9 6 IM Henrichs Thomas GER 2489 Hohenems 6,0 43,5 47,0 2386 2511
10 7 GM Yermolinsky Alex USA 2488 5,5 45,0 49,0 2394 2474
11 15 GM Beshukov Sergei RUS 2397 5,5 41,0 43,5 2244 2333
12 24 FM Gatterer Florian MMag. ITA 2271 Rochade Rum 5,5 40,0 42,5 2274 2354
13 19 FM Paltrinieri Nicholas ITA 2300 5,5 38,5 40,5 2180 2260
14 18 IM Platzgummer Fabian AUT 2343 Raika Zell/Zillertal 5,5 36,5 40,0 2258 2338
15 1 GM Tarlev Konstantin UKR 2561 5,0 45,0 49,5 2381 2424
16 21 FM Wertjanz David AUT 2281 Sc Die Klagenfurter 5,0 42,5 44,5 2334 2377
17 37 Lochte Thomas S60 GER 2105 Schwaz 5,0 41,0 43,0 2211 2254
18 11 GM Harutjunyan Gevorg ARM 2454 5,0 40,0 44,0 2266 2313
19 34 Hofer Emilian AUT 2136 Hohenems 5,0 39,0 41,5 2202 2245
20 20 FM Deglmann Ludwig GER 2298 Absam 5,0 38,5 42,0 2222 2265
21 23 FM Spornberger Maximilian ITA 2273 Rochade Rum 5,0 38,5 41,0 2240 2283
22 29 Moroder Stefan ITA 2212 Rochade Rum 5,0 38,0 40,5 2232 2275
23 22 IM Weinzettl Ernst AUT 2279 Asvoe Vhs Poechlarn/Kr. 5,0 35,0 37,5 2137 2180
24 14 IM Huber Martin Christian AUT 2417 Schachfreunde Graz 4,5 39,0 41,5 2268 2268
25 28 WFM Batyte Daiva w LTU 2214 Sv Stockerau 4,5 37,5 41,0 2292 2292
26 26 FM De Francesco Klaus GER 2252 Absam 4,5 37,5 40,0 2264 2264
27 30 FM Pilz Dieter S60 AUT 2205 Absam 4,5 37,5 40,0 2243 2243
28 17 FM Spornberger Andre ITA 2355 Rochade Rum 4,5 37,0 40,5 2211 2211
29 48 WFM Vrtiakova Anna U18 w SVK 1971 4,5 36,0 38,0 2189 2186
30 35 WFM Schnegg Anna-Lena w AUT 2128 Raika Zell/Zillertal 4,5 36,0 38,0 2130 2173
31 16 IM Menezes Christoph AUT 2395 Union Ansfelden 4,5 35,0 37,5 2104 2116
32 53 Schloffer Jasmin-Denise U18 w AUT 1917 Spg. Feldbach-Kirchberg 4,5 35,0 37,0 2151 2142
33 44 Tafertshofer Matthias GER 2015 4,5 31,5 34,0 2164 2160
34 13 IM Kessler Luca AUT 2432 Götzis 4,0 44,0 47,0 2356 2313
35 27 FM Salvermoser Bernd GER 2244 Völs & Hak Ibk 4,0 40,0 42,5 2258 2215
Tags: ,
Share: 0