Standings after 7 rounds (top 120)

http://chess-results.com/tnr284339.aspx

Rk. SNo Name Typ Gr FED RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 1 GM JUMABAYEV Rinat KAZ 2610 0 6,5 24,5 34,0 0,0 6,0 3
2 24 IM PRAGGNANANDHAA R 14 IND 2487 0 6,0 22,5 32,0 0,0 6,0 3
3 4 GM VOCATURO Daniele 2610 ITA 2596 2607 Mollet, Club D’escacs 6,0 22,5 31,5 0,0 5,0 3
4 27 IM MORONI Luca Jr ITA 2476 0 Ceriano 6,0 20,0 29,5 0,0 5,0 4
5 52 FM SUAREZ URIEL Adrian ESP 2406 2392 Casa del Ajedrez 6,0 19,5 28,0 0,0 5,0 3
6 17 GM DOBROV Vladimir 2366 RUS 2510 0 IQ 5,5 25,5 34,5 0,0 4,0 3
7 101 FM KARTHIK Venkataraman A IND 2316 0 5,5 24,5 33,0 0,0 4,0 4
8 9 GM GRIGORYAN Karen H. 2612 ARM 2570 0 Armenia 5,5 24,5 32,0 0,0 4,0 3
9 35 IM GOH Wei Ming Kevin 2494 SGP 2446 0 5,5 23,0 32,0 0,0 4,0 4
10 21 GM MUNOZ Miguel 2527 CAT 2497 2477 Sant Andreu C.E. 5,5 23,0 31,0 0,0 4,0 3
11 16 IM VERA SIGUENAS Deivy 2454 PER 2525 0 5,5 22,5 31,0 0,0 5,0 4
12 2 GM OPARIN Grigoriy RUS 2609 0 5,5 22,5 31,0 0,0 4,0 3
5 GM HEIMANN Andreas GER 2591 0 OSG Baden-Baden 5,5 22,5 31,0 0,0 4,0 3
14 50 IM SALINAS HERRERA Pablo 2376 CHI 2411 0 5,5 22,5 30,0 0,0 4,0 3
15 18 IM FERREIRA Jorge Viterbo POR 2499 2408 Xadrez Ourense 5,5 22,0 31,5 0,0 4,0 4
16 3 GM AGDESTEIN Simen NOR 2604 0 Oslo Schakselskap 5,5 22,0 30,5 0,0 3,0 3
17 25 IM MONS Leon GER 2483 0 Zugzwang Munich 5,5 21,5 31,0 0,0 5,0 4
18 39 FM DIAZ CAMALLONGA Carles 2471 CAT 2437 2422 Colon Sabadell Chessy 5,5 21,5 30,0 0,0 5,0 4
19 12 GM SCHROEDER Jan-Christian GER 2539 0 SV 1920 Hofheim 5,5 21,5 29,5 0,0 5,0 4
20 14 GM KRYSA Leandro 2495 ARG 2537 0 Mollet, Club D’escacs 5,5 20,5 29,5 0,0 4,0 4
21 77 FM MARTIN Julian A-16 GER 2353 0 OSG Baden-Baden 5,5 20,5 28,5 0,0 5,0 4
22 13 GM NOVIKOV Stanislav RUS 2538 0 Botvinnik Chess School 5,5 20,5 28,5 0,0 5,0 3
23 10 GM SVETUSHKIN Dmitry MDA 2558 0 5,5 20,0 30,0 0,0 5,0 4
24 31 GM RAMESH R B IND 2470 0 5,5 19,0 26,5 0,0 4,0 4
25 23 GM SALOMON Johan 2460 NOR 2488 0 Nordstrand 5,0 22,5 32,0 0,0 4,0 4
26 40 GM RIZOUK Aimen 2499 ALG 2433 2435 Barbera C.E. 5,0 22,0 31,5 0,0 3,0 3
27 72 IM GRAFL Florian A 2429 GER 2364 2368 Escola D’escacs De Barcelona 5,0 22,0 31,0 0,0 4,0 3
28 85 FM KLEINMAN Michael A 2412 CAN 2340 0 5,0 22,0 30,5 0,0 4,0 4
29 33 IM NEEF Maximilian GER 2451 0 USV TU Dresden 5,0 21,5 31,0 0,0 4,0 3
30 47 IM ERDOGDU Mert 2467 TUR 2415 0 5,0 21,5 30,5 0,0 4,0 4
53 IM GARRIGA CAZORLA Pere 2469 CAT 2405 2396 Mollet, Club D’escacs 5,0 21,5 30,5 0,0 4,0 4
32 67 IM KONGUVEL Ponnuswamy A 2363 IND 2383 0 5,0 21,5 29,5 0,0 3,0 4
33 30 IM BRUNNER Nicolas FRA 2472 0 Vandoeuvre 5,0 21,0 30,0 0,0 3,0 3
34 20 GM HERTNECK Gerald GER 2498 0 Zugzwang Munich 5,0 21,0 28,0 0,0 4,0 4
35 15 GM BLOMQVIST Erik 2423 SWE 2525 0 SK Rockaden 5,0 20,5 28,5 0,0 5,0 4
36 26 GM FIRAT Burak TUR 2482 0 5,0 20,5 28,5 0,0 4,0 3
64 PFREUNDT Jakob A GER 2388 0 Königsspringer Hamburg 5,0 20,5 28,5 0,0 4,0 3
38 204 FM VERGARA JOFRE Felipe B 2250 CHI 2119 0 5,0 20,5 28,5 0,0 3,0 3
39 7 GM DELCHEV Aleksander BUL 2577 2643 5,0 20,5 27,5 0,0 4,0 3
40 8 GM MOUSSARD Jules 2555 FRA 2571 0 Evry Grand Roque 5,0 20,0 28,0 0,0 4,0 4
41 74 FM CHUECA FORCEN Alberto A 2364 CAT 2361 2352 Escola D’escacs De Barcelona 5,0 19,5 26,5 0,0 3,0 3
42 59 IM SOULEIDIS Georgios A 2221 GRE 2397 2399 Hamburger SK 5,0 19,0 27,5 0,0 4,0 4
43 42 IM CRUZ Jonathan 2491 PER 2424 2433 Tres Peons C.E. 5,0 19,0 27,5 0,0 4,0 3
62 DHULIPALLA Bala Chandra Prasad A 2452 IND 2392 0 5,0 19,0 27,5 0,0 4,0 3
45 22 IM VALSECCHI Alessio C 2389 ITA 2493 2491 5,0 19,0 26,5 0,0 5,0 3
46 32 GM GONZALEZ ACOSTA Bernal 2431 CRC 2467 0 Costa Rica 5,0 19,0 26,5 0,0 4,0 3
47 127 FM IVANOV Mike A 2350 CAN 2262 0 5,0 19,0 26,0 0,0 4,0 4
48 38 IM TRENT Lawrence 2527 ENG 2439 0 SK Norderstedt 5,0 19,0 25,5 0,0 3,0 3
49 37 IM COLLINS Sam E. IRL 2443 0 5,0 18,5 26,0 0,0 3,0 4
50 134 GROETZBACH Julian A GER 2251 0 Hamburger SK 5,0 18,0 26,0 0,0 4,0 3
51 91 FM KRAMER Julian A GER 2333 0 Hamburger SK 5,0 17,5 24,5 0,0 3,0 4
52 58 IM MIHAJLOV Sebastian A 2221 NOR 2399 0 Oslo Schakselskap 5,0 17,0 25,0 0,0 5,0 3
53 29 IM CHRISTIANSEN Johan-Sebastian NOR 2475 0 Valerenga 5,0 17,0 25,0 0,0 4,0 4
54 129 FM PANTZAR Milton A-16 SWE 2256 0 SK Team Viking 5,0 17,0 24,5 0,0 5,0 4
55 177 SABER Yasser B MAR 2173 0 Marrakech 5,0 17,0 23,5 0,0 5,0 4
56 65 IM MASCARO MARCH Pedro A 2455 ESP 2387 2394 Petra 4,5 25,0 34,0 0,0 4,0 3
57 41 IM PETROSYAN Tigran S. 2453 ARM 2430 0 4,5 24,0 33,0 0,0 2,0 3
58 60 IM OBLITAS Carlomagno A 2305 PER 2397 0 4,5 24,0 32,5 0,0 4,0 3
59 11 GM ORTIZ SUAREZ Isan Reynaldo 2373 CUB 2556 2537 4,5 23,0 32,0 0,0 2,0 3
60 36 STURT Raven M 2362 USA 2444 0 Marshall 4,5 22,5 31,5 0,0 4,0 3
61 28 IM RIOS Cristhian Camilo 2407 COL 2475 2456 4,5 22,0 30,5 0,0 3,0 3
62 70 WGM TSOLAKIDOU Stavroula A GRE 2366 0 4,5 21,5 29,5 0,0 4,0 3
63 61 FM QUIRHUAYO CHUMBE German Gonza A-16 2352 PER 2397 0 Peon Doblado 4,5 21,0 31,0 0,0 4,0 4
64 75 IM DEBRAY Christopher A FRA 2358 0 Rueil Malmaison 4,5 21,0 30,0 0,0 4,0 4
65 76 FM PLAZUELO PASCUAL Juan A-16 2257 ESP 2356 2387 Virgen de Atocha 4,5 21,0 29,5 0,0 3,0 3
66 119 FM DOMINGO NUNEZ Ruben A 2360 ESP 2283 2281 Cajagranada 4,5 21,0 29,0 0,0 4,0 4
67 274 FM PURUSHOTHAMAN Thirumalai C IND 2005 0 4,5 21,0 29,0 0,0 3,0 4
68 82 MORALES Jhon Alexander A 2387 COL 2343 2338 4,5 20,5 29,5 0,0 4,0 3
69 87 FM LEMEAUX David A 2398 FRA 2339 0 Agja Burdeaux 4,5 20,5 29,0 0,0 4,0 4
70 132 HAAG Gregor A GER 2252 0 4,5 20,5 28,0 0,0 4,0 3
71 86 FM BRINK Barry A NED 2339 0 Purmerend 4,5 20,0 29,0 0,0 4,0 3
72 84 FM COLON GARCIA Enrique A 2406 CAT 2342 2371 Sant Andreu C.E. 4,5 20,0 28,5 0,0 4,0 3
73 73 FM HAUG Johannes A NOR 2362 0 Nordstrand 4,5 20,0 28,0 0,0 3,0 4
74 110 FM RABINEAU Clement A FRA 2297 0 4,5 20,0 28,0 0,0 3,0 3
75 147 CM RODRIGUEZ ALVAREZ Vidal B 2228 VEN 2224 0 4,5 20,0 25,5 0,0 4,0 4
76 115 FM DOMINGO NUNEZ Alejandro A 2214 ESP 2287 2288 Cajagranada 4,5 19,5 29,5 0,0 4,0 4
77 96 WIM VAISHALI R A-16 IND 2327 0 4,5 19,5 28,0 0,0 2,0 3
78 136 VISSER Henk-Jan B NED 2247 0 Caïssa-Eeenhoorn 4,5 19,5 26,5 0,0 4,0 3
79 56 IM SUKANDAR Irine Kharisma INA 2400 0 Indonesia 4,5 19,0 27,0 0,0 4,0 3
80 93 IM COTONNEC Melkior A FRA 2329 0 Rueil Malmaison 4,5 19,0 26,5 0,0 3,0 4
81 181 MK MARTINEZ PLA Xavier B 2280 CAT 2166 2144 Tres Peons C.E. 4,5 19,0 26,5 0,0 3,0 3
82 51 MU Ke 2324 CHN 2411 0 4,5 19,0 26,5 0,0 2,0 4
83 44 GM SUNDARARAJAN Kidambi 2536 IND 2422 0 4,5 19,0 26,5 0,0 2,0 3
84 138 ROIG AGUILAR Alejandro B 2204 ESP 2243 2226 Circulo Mercantil de Castellón 4,5 19,0 25,5 0,0 4,0 3
85 131 FM COSTANTINI Roberto A ITA 2253 0 DLF Rimini 4,5 18,5 26,0 0,0 4,0 3
86 125 FM WADSWORTH Matthew J A ENG 2273 0 Maidenhead 4,5 18,5 26,0 0,0 3,0 4
87 95 WIM AAKANKSHA Hagawane A IND 2328 0 4,5 18,5 25,5 0,0 3,0 4
88 191 MK VALLS MARTI Artur B 2267 CAT 2145 2107 Colon Ateneu C.E. 4,5 18,5 24,5 0,0 4,0 4
89 57 GM PEREZ MITJANS Orelvis A 2331 ESP 2399 2402 Villalba 64 4,5 18,0 26,5 0,0 4,0 3
90 66 IM PANELO Marcelo A 2445 ARG 2386 2382 Castelldefels, C.E. 4,5 17,5 26,5 0,0 3,0 3
91 49 IM MINKO Vladimir 2419 RUS 2411 0 Dvorec 4,5 17,5 26,0 0,0 3,0 4
92 118 FM ARIAS BOO Guillermo A 2369 CAT 2283 2316 Foment Martinenc C.E. 4,5 17,5 26,0 0,0 3,0 3
93 135 WIM HERNANDEZ MOYA Yuleisy B 2236 CUB 2248 0 4,5 17,5 24,5 0,0 3,0 4
94 121 FM GAVILAN DIAZ Mario A 2339 ESP 2276 2266 Nazarí 4,5 17,5 24,0 0,0 3,0 4
95 19 IM GASCON DEL NOGAL Jose Rafael VEN 2498 2500 4,5 17,0 24,5 0,0 3,0 3
96 100 IM BERGEZ Luc A 2329 FRA 2316 2303 Evry 4,5 17,0 23,5 0,0 3,0 4
97 120 PONCE CANO Adrian A ESP 2281 2240 La Balanguera 4,5 17,0 23,0 0,0 4,0 3
98 124 IM GONZALEZ RODRIGUEZ Jorge A. A-60 2392 COL 2274 2258 Figueres C.E. 4,5 16,5 24,0 0,0 4,0 3
99 133 IM MOHOTA Nisha A IND 2251 0 4,5 16,5 24,0 0,0 3,0 4
100 139 IM OSSA Orlando B 2251 COL 2240 0 4,5 15,5 22,0 0,0 4,0 4
101 6 GM TARI Aryan NOR 2591 0 Vålerenga 4,0 24,0 33,5 0,0 3,0 3
102 80 GM POGORELOV Ruslan A 2450 UKR 2348 2344 Rapita, La 4,0 24,0 32,5 0,0 3,0 3
103 255 WANG Jiaqi C CHN 2033 0 4,0 23,0 31,0 0,0 2,0 3
104 150 FM JIMENEZ GARCIA Emmanuel B CRC 2219 0 Costa Rica 4,0 23,0 31,0 0,0 1,0 3
105 45 IM LORENZO DE LA RIVA Lazaro 2465 CAT 2415 2404 Colon Sabadell Chessy 4,0 22,5 31,0 0,0 3,0 3
106 105 FM BUENDIA PINAR Alvaro A 2295 ESP 2307 0 Excalibur 4,0 22,5 30,0 0,0 2,0 4
107 99 FM MINGARRO CARCELLER Sergi A 2293 ESP 2319 2308 Vila-real 4,0 22,0 31,0 0,0 3,0 4
108 145 IM SOLANO CUYA Bryan B 2282 CRC 2228 2184 Escola Escacs Salou 4,0 21,5 29,5 0,0 3,0 4
109 116 CM MENDONCA Leon Luke A-14 2279 IND 2286 0 4,0 21,5 29,5 0,0 2,0 3
110 107 FM LOPEZ MULET Inigo A 2302 ESP 2305 2311 4,0 21,0 29,5 0,0 3,0 4
111 92 FM RISTING Eivind Olav A NOR 2331 0 SK 1911 4,0 21,0 28,5 0,0 3,0 3
112 98 FM MORDECHAI Hanan A ISR 2326 0 Beer-Sheva 4,0 21,0 28,0 0,0 3,0 3
113 97 FM ESCALANTE RAMIREZ Brian Sebas A 2259 PER 2326 0 4,0 20,5 28,0 0,0 4,0 3
114 161 LAUSTSEN Lars B 2207 DEN 2204 0 Sjælsø Skakklub 4,0 20,5 27,5 0,0 3,0 4
115 169 FM LOUIS Thibault B 2332 FRA 2186 0 4,0 20,0 28,0 0,0 3,0 4
116 187 FM FERNANDEZ DIAZ Cristian B 2352 CAT 2153 2168 Mollet, Club D’escacs 4,0 20,0 27,0 0,0 4,0 4
117 144 FM MONTILLA CARRILLO Esteban B 2322 CAT 2228 2185 Mollet, Club D’escacs 4,0 20,0 26,5 0,0 4,0 3
118 128 FM RANALDI Lucas A NOR 2262 0 SK 1911 4,0 19,5 28,0 0,0 2,0 3
119 79 FM STEPHAN Victor A FRA 2350 0 4,0 19,5 27,5 0,0 3,0 4
120 108 FM BOIX MORENO Daniel A 2346 CAT 2300 2301 Tres Peons C.E. 4,0 19,5 27,5 0,0 3,0 3
Tags: ,
Share: 0