novi_sad_square

Top 10 teams

  1. Syberia (RtgAvg:2745 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Vladimir Vorozheikin
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Kramnik Vladimir 2810 RUS 4101588 0,0 0,0 0
2 GM Giri Anish 2767 NED 24116068 0,0 0,0 0
3 GM Grischuk Alexander 2751 RUS 4126025 0,0 0,0 0
4 GM Tomashevsky Evgeny 2722 RUS 4147235 0,0 0,0 0
5 GM Li Chao B 2730 CHN 8604436 0,0 0,0 0
6 GM Korobov Anton 2689 UKR 14105730 0,0 0,0 0
7 GM Rublevsky Sergei 2689 RUS 4115309 0,0 0,0 0
8 GM Bocharov Dmitry 2593 RUS 4138716 0,0 0,0 0

 

  2. Alkaloid (RtgAvg:2732 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Dragoljub Jacomovic
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Ding Liren 2764 CHN 8603677 0,0 0,0 0
2 GM Andreikin Dmitry 2736 RUS 4158814 0,0 0,0 0
3 GM Eljanov Pavel 2757 UKR 14102951 0,0 0,0 0
4 GM Jakovenko Dmitry 2709 RUS 4122356 0,0 0,0 0
5 GM Yu Yangyi 2721 CHN 8603820 0,0 0,0 0
6 GM Kryvoruchko Yuriy 2702 UKR 14109182 0,0 0,0 0
7 GM Nedev Trajko 2480 MKD 15000605 0,0 0,0 0
8 IM Pancevski Filip 2503 MKD 15002187 0,0 0,0 0

 

  3. OR Padova (RtgAvg:2718 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Cristiano Quaranta
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Vachier-Lagrave Maxime 2811 FRA 623539 0,0 0,0 0
2 GM Aronian Levon 2795 ARM 13300474 0,0 0,0 0
3 GM Gelfand Boris 2720 ISR 2805677 0,0 0,0 0
4 GM Leko Peter 2693 HUN 703303 0,0 0,0 0
5 GM Bacrot Etienne 2691 FRA 605506 0,0 0,0 0
6 GM Vocaturo Daniele 2599 ITA 813192 0,0 0,0 0
7 GM David Alberto 2574 ITA 4000013 0,0 0,0 0
8 GM Dvirnyy Danyyil 2552 ITA 817570 0,0 0,0 0

 

  4. Mednyi Vsadnik (RtgAvg:2716 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Vladimir Bykov
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Svidler Peter 2742 RUS 4102142 0,0 0,0 0
2 GM Dominguez Perez Leinier 2752 CUB 3503240 0,0 0,0 0
3 GM Vitiugov Nikita 2718 RUS 4152956 0,0 0,0 0
4 GM Bu Xiangzhi 2698 CHN 8601445 0,0 0,0 0
5 GM Matlakov Maxim 2691 RUS 4168003 0,0 0,0 0
6 GM Rodshtein Maxim 2696 ISR 2806851 0,0 0,0 0
7 GM Fedoseev Vladimir 2673 RUS 24130737 0,0 0,0 0
8 GM Khairullin Ildar 2630 RUS 4151348 0,0 0,0 0

 

  5. AVE Novy Bor (RtgAvg:2710 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Petr Boleslav
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Harikrishna P. 2768 IND 5007003 0,0 0,0 0
2 GM Wojtaszek Radoslaw 2744 POL 1118358 0,0 0,0 0
3 GM Navara David 2725 CZE 309095 0,0 0,0 0
4 GM Shirov Alexei 2677 LAT 2209390 0,0 0,0 0
5 GM Wang Hao 2680 CHN 8602883 0,0 0,0 0
6 GM Laznicka Viktor 2664 CZE 316385 0,0 0,0 0
7 GM Sasikiran Krishnan 2654 IND 5004985 0,0 0,0 0
8 GM Bartel Mateusz 2646 POL 1112635 0,0 0,0 0

 

  6. VSK Sveti Nikolaj Srpski (RtgAvg:2681 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Milan Bozic
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2762 AZE 13401319 0,0 0,0 0
2 GM Rapport Richard 2730 HUN 738590 0,0 0,0 0
3 GM Morozevich Alexander 2683 RUS 4116992 0,0 0,0 0
4 GM Ivanisevic Ivan 2645 SRB 912417 0,0 0,0 0
5 GM Markus Robert 2652 SRB 921637 0,0 0,0 0
6 GM Perunovic Milos 2616 SRB 921629 0,0 0,0 0
7 GM Milanovic Danilo 2507 SRB 915483 0,0 0,0 0
8 IM Bozic Milan 2398 SRB 907561 0,0 0,0 0

 

  7. Ashdod (RtgAvg:2677 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Moshe Slav
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Ivanchuk Vassily 2733 UKR 14100010 0,0 0,0 0
2 GM Vallejo Pons Francisco 2716 ESP 2205530 0,0 0,0 0
3 GM Smirin Ilia 2674 ISR 2801990 0,0 0,0 0
4 GM Volokitin Andrei 2668 UKR 14107090 0,0 0,0 0
5 GM Moiseenko Alexander 2650 UKR 14102560 0,0 0,0 0
6 GM Georgiev Kiril 2621 BUL 2900017 0,0 0,0 0
7 GM Kogan Arthur 2522 ISR 2800802 0,0 0,0 0
8 GM Golod Vitali 2545 ISR 2804140 0,0 0,0 0

 

  8. SHSM “Legacy Square” Moscow (RtgAvg:2675 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Aleksander Zlochevskij
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Inarkiev Ernesto 2714 RUS 4162722 0,0 0,0 0
2 GM Dubov Daniil 2648 RUS 24126055 0,0 0,0 0
3 GM Malakhov Vladimir 2698 RUS 4120787 0,0 0,0 0
4 GM Zvjaginsev Vadim 2675 RUS 4113403 0,0 0,0 0
5 GM Grachev Boris 2632 RUS 4129199 0,0 0,0 0
6 GM Najer Evgeniy 2683 RUS 4118987 0,0 0,0 0
7 GM Popov Ivan 2596 RUS 4170350 0,0 0,0 0

 

  9. Odlar Yurdu (RtgAvg:2669 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Emil Sutovsky
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Mamedov Rauf 2684 AZE 13401653 0,0 0,0 0
2 GM Radjabov Teimour 2696 AZE 13400924 0,0 0,0 0
3 GM Guseinov Gadir 2629 AZE 13401378 0,0 0,0 0
4 GM Naiditsch Arkadij 2686 AZE 4650891 0,0 0,0 0
5 GM Safarli Eltaj 2694 AZE 13402129 0,0 0,0 0
6 GM Sutovsky Emil 2625 ISR 2802007 0,0 0,0 0
7 GM Durarbayli Vasif 2606 AZE 13402935 0,0 0,0 0
8 GM Abasov Nijat 2565 AZE 13402960 0,0 0,0 0

 

  10. Zhiguli (RtgAvg:2569 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Gulnara Salakhova
Bo. Name Rtg FED FideID Pts. Games Rp
1 GM Sjugirov Sanan 2664 RUS 4189302 0,0 0,0 0
2 GM Oparin Grigoriy 2621 RUS 24125890 0,0 0,0 0
3 GM Predke Alexandr 2579 RUS 24107581 0,0 0,0 0
4 GM Frolyanov Dmitry 2539 RUS 4151976 0,0 0,0 0
5 GM Geller Jakov 2488 RUS 4151984 0,0 0,0 0
6 GM Brodsky Michail 2523 UKR 14100932 0,0 0,0 0

 

Team-Starting rank

No. Team RtgAvg Captain
1 Syberia 2745 Vladimir Vorozheikin
2 Alkaloid 2732 Dragoljub Jacomovic
3 OR Padova 2718 Cristiano Quaranta
4 Mednyi Vsadnik 2716 Vladimir Bykov
5 AVE Novy Bor 2710 Petr Boleslav
6 VSK Sveti Nikolaj Srpski 2681 Milan Bozic
7 Ashdod 2677 Moshe Slav
8 SHSM “Legacy Square” Moscow 2675 Aleksander Zlochevskij
9 Odlar Yurdu 2669 Emil Sutovsky
10 Zhiguli 2569 Gulnara Salakhova
11 Ladya Kazan 2561 Ildar Ibragimov
12 Beer Sheva Chess Club 2558 Ilana David
13 Vaalerenga Chess Club 2545 Borki Predojevic
14 Itaka 2535 Aleksandar Indjic
15 Schachgesellschaft Zurich 2510 Christian Issler
16 AEM Luxten Timisoara 2496 Sergiu Henric Grunberg
17 Cheddleton 2488 Fiona Steil-Antoni
18 CSM Baia Mare 2473 Ioan Daniel Pop
19 SV Werder Bremen 2469 Stephan Buchal
20 Schachgesellschaft Riehen 2464 Peter Erismann
21 SK Dunajska Streda 2446 Tamas Petenyi
22 SC MPO Maria Saal 2445 Markus Ragger
23 LSG IntelliMagic 2440 Raoul van Ketel
24 Jelica PEP – Goracici 2413 Boban Bogosavljevic
25 KSK47 Eynatten 2413 Bernd Loo
26 SK Rockaden 2409 Lennart Ornmarker
27 Crvena Zvezda 2397 Dragoljub Raicevic
28 KGSRL Gent 2397 Daniel Vanheirzeele
29 Gambit ASSECO SEE 2356 Ljubisa Andonovski
30 Kennemer Combinatie 2355 Edwin Rutte
31 Omladinski Sahovski Klub “Paracin” 2354 Sasa Jevtic
32 Oslo Schakselskap 2352 Ole Christian Moen
33 Schachfreunde Berlin 2347 Jens Ebeling
34 En Passant 2345 Richard Vedder
35 KSK Rochade Eupen-Kelmis 2337 Martin Ahn
36 Club d’Echecs de Geneve 2334 Patrice Delpin
37 Perfect 2327 Timur Shaov
38 JSV SISSA 2313 Koen Lambrechts
39 SK Modra 2302 Jan Kison
40 The Smashing Pawns Bieles 2300 Christian Jeitz
41 Tammer-Shakki 2294 Henri Torkkola
42 Salon Shakkikerho 2288 Hannu Pihlajasalo
43 Skakklubben Nordkalotten 2285 Martin Stampe Noer
44 Gambit Bonnevoie 2284 Timothy Upton
45 LugPokerChess 2259 Evgeny Maratkanov
46 Nordea Skanderborg 2259 Allan Erik Schmidt Andersen
47 Cercle d’Echecs Fontainois 2254 Xavier Mastalerz
48 Ezerelio Vaivorykste 2248 Aleksandr Sotskiy
49 Sjakklubben AV 1911 2246 Torbjorn Ringdal Hansen
50 Bronshoj Skakforening 2233 Jacob Carstensen
51 White Rose 2231 Paul Townsend
52 DLF Steinitz Roma 2219 Folco Ferretti
53 Cercle d’Echecs Monte-Carlo 2209 Jean Michel Rapaire
54 Edinburgh Chess Club 2156 Neil Berry
55 Chania Chess Academy 2144 Konstantinos Tsarouhas
56 Gonzaga 2113 David Murray
57 De Sprenger Echternach 2074 Gerd Densing
58 Abergavenny 2056 Richard Miles
59 Trinity College Dublin 2045 Rory Delaney
60 Cardigan 2006 Iolo Jones
61 Butrinti 1818 Mihasi Lime
62 Hatay Metropolitan 1799 Sultan Daban

 

 

 

Tags: , ,
Share: 0