Czech Republic

Rank after round 7

http://chess-results.com/tnr278460.aspx

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3 K rtg+/-
1 3 GM Štoček Jiří CZE 2560 ŠK JOLY Lysá nad Labem 5,5 23,0 30,5 23,25 10 12,9
2 1 GM Navara David CZE 2732 1. Novoborský ŠK 5,5 22,0 30,5 22,50 10 -2,8
3 17 GM Velička Petr CZE 2432 ŠK HM Ostrava 5,0 21,0 29,0 20,00 10 18,3
4 12 IM Černoušek Lukáš CZE 2462 Unichess 5,0 18,5 26,0 18,25 10 6,7
5 10 IM Malinovský Karel CZE 2479 ŠK Slavoj Poruba 5,0 18,0 26,5 18,25 10 4,7
6 26 GM Blatný Pavel CZE 2388 Moravská Slavia Brno 5,0 18,0 23,5 18,50 10 7,2
7 15 IM Biolek Richard CZE 2445 Agentura 64 Grygov 5,0 16,5 23,0 16,25 10 3,3
8 5 GM Krejčí Jan CZE 2520 ŠK JOLY Lysá nad Labem 4,5 22,0 30,5 18,50 10 5,1
9 16 IM Nguyen Thai Dai Van CZE 2441 ŠK JOLY Lysá nad Labem 4,5 21,0 30,0 16,75 10 7,8
10 2 GM Hráček Zbyněk CZE 2610 1. Novoborský ŠK 4,5 20,5 28,5 17,75 10 -6,5
11 9 IM Šimáček Pavel CZE 2480 ŠK ZIKUDA Turnov, z.s. 4,5 20,5 28,5 17,00 10 6,5
12 14 GM Jansa Vlastimil CZE 2446 ŠK JOLY Lysá nad Labem 4,5 19,5 28,5 16,75 10 10,2
13 19 IM Kraus Tomáš CZE 2418 ŠK AD Jičín 4,5 19,5 26,5 16,00 10 7,9
14 8 GM Kislinsky Alexey CZE 2481 SK Slavia Orlová 4,0 23,0 31,5 15,50 10 2,5
15 23 IM Doležal Radoslav CZE 2399 TJ Praha-Pankrác 4,0 21,5 29,5 16,00 10 6,9
16 6 GM Cvek Robert CZE 2518 ŠK Slavoj Poruba 4,0 20,5 29,0 15,50 10 -5,7
17 29 FM Caletka Radomír CZE 2349 ŠK Slavoj Poruba 4,0 20,0 26,5 13,00 20 7,4
18 7 IM Plát Vojtěch CZE 2510 ŠK JOLY Lysá nad Labem 4,0 19,0 27,0 13,50 10 -2,0
19 13 GM Hába Petr CZE 2458 1. Novoborský ŠK 4,0 18,0 26,0 14,50 10 -6,8
20 28 FM Obšivač Josef CZE 2361 Agentura 64 Grygov 4,0 18,0 24,5 13,00 20 10,4
21 4 GM Babula Vlastimil CZE 2559 1. Novoborský ŠK 4,0 18,0 24,5 10,50 10 -13,0
22 11 IM Rašík Vítězslav CZE 2467 ŠK HM Ostrava 4,0 17,5 25,0 13,00 10 -7,6
23 52 Kolář Stanislav CZE 2094 Baník Havířov 4,0 17,5 24,5 11,50 20 54,0
24 20 GM Vokáč Marek CZE 2415 QCC České Budějovice 4,0 17,5 24,0 13,50 10 -3,7
25 21 GM Voloshin Leonid CZE 2406 TJ Neratovice 4,0 15,0 21,5 12,25 10 -9,3
26 18 FM Vykouk Jan CZE 2424 ŠK AD Jičín 3,5 20,5 28,0 12,00 10 -3,1
27 39 WIM Havlíková Kristýna CZE 2251 Unichess 3,5 18,5 25,5 12,00 20 19,2
28 33 FM Rabatin Jakub CZE 2286 Beskydská šachová škola z.s. 3,5 18,5 25,0 10,25 20 7,4
29 41 WIM Olšarová Karolína CZE 2245 SK Slavia Orlová 3,5 18,0 24,0 7,50 20 12,4
30 27 FM Vlasák Lukáš CZE 2375 ŠK Sokol Vyšehrad 3,5 18,0 23,5 9,75 20 -15,0
31 45 FM Sobek Jaroslav CZE 2202 ŠK Karviná o.s. 3,5 17,5 24,0 10,00 20 33,2
32 24 Roubalík Jakub CZE 2397 ŠK Zlín, z.s. 3,5 17,0 23,0 9,00 10 -8,3
33 48 FM Bartoš Jan CZE 2157 Unichess 3,5 16,5 23,0 9,00 20 22,6
34 35 IM Juřek Josef CZE 2277 ŠK Sokol Vyšehrad 3,5 14,5 20,0 8,00 10 -6,2
35 43 WGM Sikorová Olga CZE 2206 TŽ Třinec 3,5 14,0 19,5 8,00 20 9,6
36 30 WGM Worek Joanna CZE 2330 ŠK JOLY Lysá nad Labem 3,0 20,5 28,0 9,50 20 1,0
37 25 IM Vávra Pavel CZE 2390 Unichess 3,0 19,0 25,5 8,75 10 -12,5
38 49 Vaněk Tomáš CZE 2134 ŠK Teplice 3,0 18,5 26,0 10,00 20 28,8
39 22 IM Zwardoň Vojtěch CZE 2406 Beskydská šachová škola z.s. 3,0 17,5 24,5 8,75 10 -12,1
40 44 Sikora Jan CZE 2204 TŽ Třinec 3,0 17,0 24,0 9,75 20 6,8
41 31 Kovář Vojtěch CZE 2326 Unichess 3,0 17,0 24,0 8,25 20 -23,6
42 37 Kožúšek Daniel CZE 2264 Region Panda, z.s. 3,0 16,5 22,0 7,25 20 -8,0
43 34 Macíček Jakub CZE 2284 ŠK HM Ostrava 3,0 15,0 21,0 7,25 20 -25,8
44 38 IM Freisler Pavel CZE 2256 ŠK Kladno 3,0 14,0 20,5 7,50 10 -11,1
45 42 Machýček Lubomír CZE 2222 TJ Studénka 3,0 9,5 14,5 5,00 20 -26,6
46 46 Postupa Pavel CZE 2202 GROP Praha 2,5 18,5 26,0 10,00 20 -4,2
47 47 Novosadová Kristýna CZE 2198 Beskydská šachová škola z.s. 2,5 17,0 23,5 7,50 20 7,8
48 50 WFM Kaňáková Natálie CZE 2112 Beskydská šachová škola z.s. 2,5 16,0 22,0 5,50 20 5,8
49 40 FM Bělunek Vladimír CZE 2248 Tatran Litovel 2,5 15,0 20,5 5,00 20 -24,8
50 36 Vybíral Zdeněk CZE 2271 QCC České Budějovice 2,5 14,0 20,5 4,75 20 -29,8
51 57 Pšenička Pavel CZE 2019 HTJ Odra Ostrava 2,5 14,0 19,5 5,50 20 17,2
52 51 Očkay Tomáš CZE 2107 ŠK Slavoj Poruba 2,5 11,0 15,0 4,00 20 -10,4
53 32 FM Malík Jan CZE 2290 TJ Ostrava 2,0 17,5 24,5 4,50 20 -32,6
54 53 Bureš Martin CZE 2084 Baník Havířov 2,0 15,5 22,0 6,25 20 4,2
55 55 Didi Jan CZE 2050 TJ Ostrava 1,5 16,0 23,5 6,50 20 5,0
56 58 Šolc Filip CZE 2005 TJ Slavia Hradec Králové 1,5 16,0 22,5 3,75 20 -1,0
57 54 Kabelka Ondřej CZE 2069 ŠK AD Jičín 1,5 14,5 20,0 5,00 20 -13,2
58 56 Malinovský Petr CZE 2024 Lokomotiva Krnov 1,0 15,0 21,0 2,75 20 -16,4
Tags: , ,
Share: 0