world-youth-2016

Boys 18 top 15 after 10 rounds

Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd 10.Rd 11.Rd Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 IM Vavulin Maksim 2582 RUS  28w1   8b½  22w1   7b1   3w1   2b½   6w1  13w1   5b½   4w½   9b 8 0,5 61 66 2673
2 IM Petrosyan Manuel 2530 ARM  41b1  34w1  21b½  39w1  13b1   1w½   4b½   5b½   9w1   7w1   3b 8 0,5 56 61 2674
3 FM Rakotomaharo Fy Antenaina 2439 MAD  54b½  50w1  11b1  21w1   1b0   8w½  20b1   4w½  25b1  15w1   2w 7,5 0 55 58 2552
4 IM Lorparizangeneh Shahin 2478 IRI  12w1  33b½  17w1  10b½  20w½  14b1   2w½   3b½  22w1   1b½   6w 7 0 59 64 2549
5 IM Kollars Dmitrij 2491 GER  27w1  19b1  10w½  13b0  31b1  23w1  38b1   2w½   1w½   6b½  11w 7 0 58 62 2510
6 GM Sanal Vahap 2477 TUR  31b1  18w½  42b½  29w½  41b1  39w1   1b0  38w1  13b1   5w½   4b 7 0 51 55 2475
7 IM Dragnev Valentin 2430 AUT  44w1  14b½  24w1   1w0  29b1  20b½  11w1   9b½  10w1   2b0  12w 6,5 0 57 62 2497
8 FM Plenca Jadranko 2396 CRO  56w1   1w½  18b½  48b1  14w½   3b½   9w0  28b½  21w1  22b1  10w 6,5 0 54 57 2460
9 IM Bellahcene Bilel 2483 FRA  29b1  11w½  20b½  31w0  54b1  46w1   8b1   7w½   2b0  25w1   1w 6,5 0 53 56 2446
10 IM Mousavi Seyed Khalil 2412 IRI  30b1  43w1   5b½   4w½  42b1  38w½  13b0  15w1   7b0  20w1   8b 6,5 0 52 57 2413
11 Toma Radu-Cristian 2343 ROU  60w1   9b½   3w0  47b½  51w1  21w1   7b0  26b1  35w1  16w½   5b 6,5 0 51 54 2435
12 Kalogeris Ioannis 2271 GRE   4b0  38w0  64b1  52w1  40b1  42w1  16b0  33w1  20b½  23w1   7b 6,5 0 47 47 2279
13 FM Hakobyan Aram 2417 ARM  55b1  48w1  39b½   5w1   2w0  28b1  10w1   1b0   6w0  14b½  17w 6 0 56 59 2461
14 FM Rahman Adel 2324 UZB  65b+   7w½  15b1  16w½   8b½   4w0  23b1  25w0  38b1  13w½  18b 6 0 54 58 2406
15 FM Song Michael 2413 CAN  51w1  49b½  14w0  24b½  44w1  27b1  17w1  10b0  19w1   3b0  21w 6 0 51 55 2372

 

Boys 16 top 15 after 10 rounds

Ranking crosstable after Round 10
Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd 10.Rd 11.Rd Pts. TB1 TB2 TB3 Rp
1 IM Martirosyan Haik M. 2470 ARM  58w1  53b1  23w1  22b1  10w1  14b1  17w1   5b½   2w½   6b½   3w 8,5 0 57 62 2717
2 Triapishko Olexandr 2458 RUS  32w1  65b1  19w½  16b1  14w0   3b1  15w1  10b1   1b½   5w1   4b 8 0 59 63 2620
3 FM Tran Minh Thang 2293 VIE  80b1   8w½  20b1   6w½   7b1   2w0  62b1  17b½  10w1  27w1   1b 7,5 0 58 60 2553
4 FM Livaic Leon 2436 CRO  64w1  15b0  32w1  31b½  53w1  22b1  14w0  29b1  17w1  11b1   2w 7,5 0 52 56 2522
5 IM Maghsoodloo Parham 2566 IRI  56w1  62b½  15w½  34b1  19w1  18b1  10w½   1w½   9b1   2b0   6w 7 0 58 62 2521
6 FM Fakhrutdinov Timur 2419 RUS  69w1  43b1  16w½   3b½  15w0  31b1  41b½  35w1  14b1   1w½   5b 7 0 55 59 2438
7 FM Kevlishvili Robby 2402 NED  59w1  37b1  10w0  43b1   3w0  33b½  16w½  31b1  15w1  21b1  11w 7 0 53 58 2443
8 IM Costachi Mihnea 2420 ROU  49w1   3b½  29w½  41b1  45w1  15b½  20w0  42b½  28w1  19b1   9w 7 0 52 57 2438
9 Tahbaz Arash 2420 IRI  35b1  41w0  63b1  55w1  44b0  30w1  24b1  20b1   5w0  18w1   8b 7 0 51 55 2453
10 IM Tabatabaei M.Amin 2493 IRI  39b1  18w1   7b1  25w1   1b0  44w1   5b½   2w0   3b0  16w1  13b 6,5 0 62 67 2483
11 IM Gholami Aryan 2435 IRI  54b½  76w1  30b0  51w1  21b½  34w1  28b½  41w1  18b1   4w0   7b 6,5 0 51 54 2359
12 FM Makhnyov Denis 2375 KAZ  40w1  29b½  14w0  56b1  16w½  42b0  64w1  37b1  24w½  28b1  20w 6,5 0 50 54 2358
13 Lobanov Sergei 2432 RUS  60w1  31b1  36w½  15b½  18w0  16b½  53w1  28b0  55w1  38b1  10w 6,5 0 49 54 2381
14 IM Moroni Luca Jr 2459 ITA  24b1  30w½  12b1  36w1   2b1   1w0   4b1  18b0   6w0  25w½  19b 6 0 61 67 2448
15 FM Ozen Bahadir 2304 TUR  78b1   4w1   5b½  13w½   6b1   8w½   2b0  21w½   7b0  47w1  36w 6 0 61 64 2427

 

Boys 14 top 15 after 10

Ranking crosstable after Round 10
Rk. Name Rtg FED 1.Rd 2.Rd 3.Rd 4.Rd 5.Rd 6.Rd 7.Rd 8.Rd 9.Rd 10.Rd 11.Rd Pts. TB1 TB2 TB3 TB4 TB5 Rp
1 FM Lomasov Semen 2393 RUS  40w1  29b1   8w1  23b1   2b1  14w1   9b1   3w½   6w1   4b½   7b 9 0 60 65 5 8 2601
2 FM Esipenko Andrey 2490 RUS  46w1  16b1  17w1  39b1   1w0   4b½  25w1  15b1  10w½   8b1   3w 8 0 58 62 5 7 2474
3 CM Teclaf Pawel 2342 POL  31w0  57b1  42w1   8b½  37w1  17b1  14w1   1b½   4w½  10b1   2b 7,5 0 57 61 5 6 2333
4 FM Davtyan Artur 2280 ARM  65b1  23w0  30b1  28w1  38b1   2w½   5b½  24w1   3b½   1w½  11b 7 0 59 62 5 5 2367
5 IM Shevchenko Kirill 2438 UKR  41w1  18b1  14w½  24b½  23w½  19b1   4w½   8b½  15w½  17b1   6w 7 0 55 60 5 4 2314
6 Yakubboev Nodirbek 2431 UZB  30b1  38w½  49b1  25w1   9b0  24w½  39b1  11w1   1b0  19w1   5b 7 0 55 59 5 6 2317
7 CM Sargsyan Shant 2440 ARM  27b0  68w1  45w1  18b1  16w0   8b0  40w1  38b1  25w1  15b1   1w 7 0 50 53 5 7 2239
8 Zhao Chenxi 2124 CHN  69w1  12b1   1b0   3w½  11b½   7w1  13b1   5w½  20b1   2w0   9w 6,5 0 64 67 5 5 2404
9 FM Blohberger Felix 2256 AUT  32b½  48w1  26b1  20w1   6w1  16b½   1w0  10b0  28w1  18w½   8b 6,5 0 57 62 4 5 2294
10 FM Zarubitski Viachaslau 2340 BLR  50b1  26w½  28b0  40w1  20b1  23w1  24b½   9w1   2b½   3w0  15w 6,5 0 55 60 5 5 2293
11 FM Peng David T 2273 USA  37w0  63b1  40w½  31b1   8w½  47b1  34w1   6b0  16w1  12b½   4w 6,5 0 52 55 5 5 2227
12 Iniyan P 2368 IND  44b1   8w0  27b0  68w1  50b1  38w½  18b1  26w1  19b½  11w½  13b 6,5 0 50 53 5 5 2199
13 FM Quirhuayo Chumbe German Gonza 2255 PER  52w1  47b0  58w1  37b0  46w1  42b1   8w0  16b½  29w1  26b1  12w 6,5 0 47 51 5 6 2161
14 Pitzanti Matteo 2175 ITA  53w1  71b1   5b½  15w1  39w1   1b0   3b0  19w0  24b1  22w½  20b 6 0 57 59 5 5 2177
15 FM Shubin Kirill 2304 RUS  35w½  51b1  31w1  14b0  28w1  29b1  16w1   2w0   5b½   7w0  10b 6 0 56 61 4 5 2288

 

 

Tags: ,
Share: 0