Round 10 on 2008/11/23 at 15:00
Bo. 2 UKR Ukraine (UKR) Rtg 8 ISR Israel (ISR) Rtg 2½:1½
1.1 GM Ivanchuk Vassily 2786 GM Gelfand Boris 2719 ½ – ½
1.2 GM Karjakin Sergey 2730 GM Roiz Michael 2677 ½ – ½
1.3 GM Eljanov Pavel 2720 GM Avrukh Boris 2657 1 – 0
1.4 GM Efimenko Zahar 2680 GM Postny Evgeny 2674 ½ – ½
Bo. 11 GER Germany 1 (GER1) Rtg 10 USA United States of America (USA) Rtg 1½:2½
2.1 GM Naiditsch Arkadij 2678 GM Kamsky Gata 2729 ½ – ½
2.2 GM Khenkin Igor 2647 GM Nakamura Hikaru 2704 0 – 1
2.3 GM Gustafsson Jan 2634 GM Onischuk Alexander 2644 1 – 0
2.4 GM Fridman Daniel 2630 GM Shulman Yuri 2616 0 – 1
Bo. 22 SRB Serbia (SRB) Rtg 9 ARM Armenia (ARM) Rtg 1 : 3
3.1 GM Ivanisevic Ivan 2658 GM Aronian Levon 2757 0 – 1
3.2 GM Solak Dragan 2595 GM Akopian Vladimir 2679 0 – 1
3.3 GM Kovacevic Aleksandar 2581 GM Sargissian Gabriel 2642 ½ – ½
3.4 GM Perunovic Milos 2580 GM Petrosian Tigran L 2629 ½ – ½
Bo. 15 ENG England (ENG) Rtg 3 CHN China (CHN) Rtg 1½:2½
4.1 GM Adams Michael 2734 GM Wang Yue 2736 ½ – ½
4.2 GM Short Nigel D 2642 GM Bu Xiangzhi 2714 ½ – ½
4.3 GM Howell David W L 2593 GM Ni Hua 2710 ½ – ½
4.4 GM Jones Gawain C B 2548 GM Wang Hao 2696 0 – 1
Bo. 28 SLO Slovenia (SLO) Rtg 1 RUS Russia (RUS) Rtg ½ :3½
5.1 GM Beliavsky Alexander G 2619 GM Kramnik Vladimir 2772 ½ – ½
5.2 GM Pavasovic Dusko 2597 GM Svidler Peter 2727 0 – 1
5.3 GM Lenic Luka 2569 GM Grischuk Alexander 2719 0 – 1
5.4 IM Borisek Jure 2548 GM Morozevich Alexander 2787 0 – 1
Bo. 12 ESP Spain (ESP) Rtg 6 BUL Bulgaria (BUL) Rtg 3 : 1
6.1 GM Shirov Alexei 2726 GM Topalov Veselin 2791 1 – 0
6.2 GM Vallejo Pons Francisco 2664 GM Cheparinov Ivan 2696 1 – 0
6.3 GM Illescas Cordoba Miguel 2604 GM Georgiev Kiril 2645 0 – 1
6.4 GM Khamrakulov Ibragim S 2580 GM Delchev Aleksander 2632 1 – 0

Women’s Olympiad

Round 10 on 2008/11/23 at 15:00
Bo. 10 SRB Serbia (SRB) Rtg 2 UKR Ukraine (UKR) Rtg 2 : 2
1.1 IM Maric Alisa 2405 GM Lahno Kateryna 2488 ½ – ½
1.2 IM Bojkovic Natasa 2420 WGM Zhukova Natalia 2488 ½ – ½
1.3 WGM Stojanovic Andjelija 2357 IM Gaponenko Inna 2473 ½ – ½
1.4 WGM Chelushkina Irina 2360 WGM Zdebskaja Natalia 2419 ½ – ½
Bo. 51 PHI Philippines (PHI) Rtg 12 GER Germany 1 (GER1) Rtg 1 : 3
2.1 Perena Catherine 2210 IM Paehtz Elisabeth 2471 0 – 1
2.2 Cua Shercila 2154 IM Kachiani-Gersinska Ketino 2371 0 – 1
2.3 Camacho Chardine Cheradee 2100 WGM Michna Marta 2399 1 – 0
2.4 Bernales Christy Lamiel 1998 WFM Ohme Melanie 2237 0 – 1
Bo. 6 ARM Armenia (ARM) Rtg 9 POL Poland (POL) Rtg 1½:2½
3.1 IM Danielian Elina 2513 IM Socko Monika 2434 ½ – ½
3.2 IM Mkrtchian Lilit 2443 IM Rajlich Iweta 2404 1 – 0
3.3 WGM Aginian Nelly 2325 WGM Zawadzka Jolanta 2378 0 – 1
3.4 WIM Galojan Lilit 2305 WIM Majdan Joanna 2284 0 – 1
Bo. 3 CHN China (CHN) Rtg 4 GEO Georgia (GEO) Rtg 1½:2½
4.1 WGM Hou Yifan 2578 GM Chiburdanidze Maia 2489 0 – 1
4.2 GM Zhao Xue 2518 IM Dzagnidze Nana 2503 0 – 1
4.3 WGM Shen Yang 2450 IM Javakhishvili Lela 2473 ½ – ½
4.4 Ju Wenjun 2397 IM Lomineishvili Maia 2437 1 – 0
Bo. 43 UZB Uzbekistan (UZB) Rtg 7 USA United States of America (USA) Rtg ½ :3½
5.1 Muminova Nafisa 2240 IM Krush Irina 2452 0 – 1
5.2 WFM Gevorgyan Irina 2179 IM Zatonskih Anna 2440 0 – 1
5.3 Tokhirjanova Hulkar 2106 WGM Goletiani Rusudan 2359 0 – 1
5.4 Nodirjanova Nodira 2118 WGM Rohonyan Katerina 2334 ½ – ½
Bo. 1 RUS Russia (RUS) Rtg 8 HUN Hungary (HUN) Rtg 3 : 1
6.1 GM Kosteniuk Alexandra 2525 GM Hoang Thanh Trang 2483 ½ – ½
6.2 IM Kosintseva Tatiana 2513 IM Vajda Szidonia 2380 1 – 0
6.3 IM Kosintseva Nadezhda 2468 IM Madl Ildiko 2376 1 – 0
6.4 IM Korbut Ekaterina 2459 WGM Rudolf Anna 2318 ½ – ½
Bo. 5 FRA France (FRA) Rtg 28 AZE Azerbaijan (AZE) Rtg 3 : 1

www.chess-results.com

Posted by Picasa
Chess Daily News from Susan Polgar
Tags: ,
Share: 0